Toplantıya katılmak için vekalet alın

28 Nisan 2014, Pazartesi 05:00
AA

Arkadaşımın evinde kirada oturuyorum. Binada bir kapıcı var emeklilik süresi dolmuş, emekli olmak istiyor ama emekli olduktan sonra da karısını kapıcı olarak gösterip işe devam etmek istiyor. Bir de yöneticimiz var, kendisi ortak gider ödemiyor. Şimdi bizi toplantıya çağırmış, 26 bin TL kapıcı kıdem tazminatı ve 25 bin TL kalorifer kazanında sistem değişikliği için gider isteyecek. Her ne kadar ben kiracı isem de arkadaşım olan daire sahibinin haklarını korumak istiyorum. Bu durumda, yönetici bu masraflara katılacak mı? Kapıcı emekli olduktan sonra çalışabilecek mi? ? R.U.

[[HAFTAYA]]

Ben de dairenin sahibi olan kişi arkadaşınız olmasa bile yine de haklarını korumak gerektiğini düşünüyorum. Ancak biliyorsunuz bunun için toplantıya katılmadan önce daire sahibi arkadaşınızdan bir vekaletname alıp toplantıya öyle katılacaksınız, aksi halde toplantıda söz sahibi olamayacaksınız. Bu vekaletname noterden çıkartılmıyor, düz beyaz kağıda yazılıp altı imzalanıyor o kadar. Geleyim yöneticinize. Yönetici bu konuda bir karar yok ise mutad masrafların yarısına katılmaz. Şayet kat malikleri kurulunda alınmış bir karar varsa veya yönetim planında bu konuda başkaca bir hüküm varsa buna uyulur. Ancak dikkat edin yöneticinin katılmayacağı masraf mutad masraflardır ki kalorifer kazan tadilatı veya kapıcı kıdem tazminatı mutad masraflardan değildir, dolayısı ile yönetici buna katılacak. Geleyim kapıcının çalışmasına. Kapıcı emeklilik hakkını kazandı ise emekli olur, bu onun talebine bağlıdır. Sizler “Hayır emekli olmayacaksın” diyemezsiniz. Ancak emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edebilir. Bu halde de karar sizin. “Hayır artık çalıştırmıyoruz” diyebilirsiniz. Karar kapıcı memnuniyetine bağlı. Kendisi emekli olduktan sonra destek primi ödenmek kaydı ile çalışmaya devam edebilir veya sizin kabulünüze bağlı olarak kendisi değil karısı kapıcı olarak çalışmaya başlayabilir. Her ikisi de mümkündür.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.