Üç şofben biraz fazla

25 Nisan 2018, Çarşamba 05:00
AA
12 yıllık kiracım 12 yılda 3 şofben bozuldu diye benden şofben değiştirme parasını kiradan kesti. Demirbaş dedi. Bir şofbenin ömrü ne ki? Onu ben mi kullanıyorum. Bu adaletli mi? ● F.S.

Okuyucumun iki sorusu var. Birincisi bir şofbenin ömrü, ikincisi bozulduğunda değiştirme yükümlülüğü kime ait? Bir şofbenin ömrünün ne olduğunu bilemiyorum, bu hukuki değil teknik bir konu ancak bu aletler için dayanıklı tüketim malı denildiğine göre dört yıllık bir ömürleri olamaz. Muhtemeldir ki daha uzun ömürlü cihazlardır.

★ ★ ★ ★ ★

İkinci husus hukuki. Kiralanan gayrimenkuller, kiracıya kullanılır biçimde teslim edilmeli ve bu hali ile muhafaza edilmelidir. Ancak mutad yıpranmalar bu kuralın dışındadır.

Bir kiracıya kiralanan şofbenli olarak teslim edildi ise yine şofbenli olarak kullanıma hazır tutulmalıdır. Ancak burada bir ayrıma dikkat edilmelidir. Eskiyen ve değiştirilmesi gereken ürün mutad ömrünü doldurdu ise bunu yenilemek ve kiracıya kullanıma hazır şekilde bulundurmak kiralayanın görevidir ve masrafı kiralayana aittir.

★ ★ ★ ★ ★

Şayet sistem kiracının kötü kullanımı nedeni ile arızalanmış ise bunu onarmak veya değiştirmek kiracıya aittir. Anlatılan olayda her bir şofben dört senede kullanılamaz hale geliyor ise bunda bir terslik var gibi.

Zira bu cihazlar dört seneden uzun ömürlüdür ve bana öyle geliyor ki bir kötü kullanım söz konusudur. Bu halde de kiracının şofben bedelini kira bedelinden indirmesi gerekmez. Böyle bir indirim, kira bedelinin eksik ödendiği anlamına gelir ki şekil şartlarına uyularak yapılacak işlemle kiracının tahliyesine kadar gidilebilir.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.