Tamer Heper Üvey kardeş de mirasçı
HABERİ PAYLAŞ

Üvey kardeş de mirasçı

Anne ve babamız yıllar önce vefat etmişti, şimdi kız kardeşim de vefat etti. Ondan mirasın bana kaldığı düşüncesi ile notere başvurunca, babamızın ilk evliliğinden bir oğlu olduğunu öğrendim. Onun da çocukları varmış. Bu halde noterden veraset ilamı alamadım, mahkemeye başvurdum. Kız kardeşimin ölümü ile babamın ilk evliliğinden olan çocuğunun mirasçılığı söz konusu olacak mı? E.C.

***

Okuyucumun aktardığı aile tablosunda kendilerini hep iki kardeş olarak görmüşler, babalarının bir başkasından olan çocuğundan habersizler ama aile nüfus kayıtları incelendiğinde yarım kan kardeş olduğu ortaya çıkmış. Şimdi vefat eden kardeşin mirası, ‘yarım kan kardeş’ dediğimiz kardeşe yansıyacak mı? Vefat eden kardeşin mirasının yarısının anne tarafına diğer yarısının baba tarafına yansıdığını düşünelim.

Anne tarafına yansıyacak bu yarı okuyucuma gelecek, baba tarafına yansıyacak yarı ikiye bölünecek. İkiye bölünen kısmın biri babanın ilk karısından olan çocuğa, diğer yarısı da okuyucuma gelecek. Paylaşım bu, yani okuyucum sanki dörtte üç alacak, üvey kardeş dörtte bir alacak. Üvey kardeş de vefat ettiğine göre ona yansıyacak kısım kendisinin çocuklarına kalacak.

***

Şimdi iş mahkemeye yansımış. Mahkeme de aile tablosunu getirterek mevcut tabloyu izleyecek ve bu şekilde bir veraset ilamı verecek. Bunun noterden alınmayışının nedeni şu olabilir; bildiğiniz gibi noterlerin ekranında aile tablosu basit hali ile var. Aile tablosunun incelemeyi gerektirdiği hallerde sistem noterin veraset ilamı çıkarmasına izin vermiyor. Yani veraset ilamı vermeyişi noterin kendi inisiyatifi değil, sistemin izin vermeyişidir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder