Vasi bakım görevini yerine getirir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Okuyucumun mektubu son derece okunaksız gelmiş, aralarından ayıklayabildiğim kadarıyla mesele galiba şu: Eşinin annesi yaşlı ve kayınbiraderi vasi tayin olunmuş. Ancak emekli maaşını çektiği halde annesine bakmıyor. Kayınvalide kendilerinde, ona bakıyor. Ancak kendileri emekli maaşı ile geçinen bir aile, bu kış şartlarında ailenin geçimi bu maaşla imkansız. Bir avukatla anlaşmışlar dava açılmış. Şimdi kendisi de dava açarak kayınbiraderinden tazminat alıp alamayacağını sormak istiyor.

***

Okuyucumun mektubunu özetledikten sonra yanıt vermek köşemin adeti iken bu defa mektuptaki anlamı çözmem zor olduğundan ben anladığım kadarını aktarmak zorunda kaldım. Ancak yanıt vermekte iki türlü zorluğum var. Birincisi, bir meslektaşım kanalı ile bir dava açılmış.

Bu dava acaba sadece yeni vasi tayini için mi? Bilemiyorum, bu nedenle davaya bakmakta olan meslektaşım varken onun görevine müdahale anlamına gelecek bir açıklama yapmak istemem. Zira belki de açmış bulunduğu davada okuyucumun ihtiyacı olan talepler de vardır.

***

Ancak bir noktayı açıklamam gerekirse okuyucum kayınvalidesine yapmak zorunda kaldığı bir masrafı vasisinin ilgisizliği nedeni ile kendisinden talep edebilir. Ancak vesayet ile ilgili bir davada taraf, eşi ve eşinin kardeşidir ki bu husus zaten dava konusu yapılmış ve takip edilmektedir.

İşin doğrusu, mahkemece vasi olarak tayin edilen kişinin vesayet altındaki kimseye bakması, her türlü ihtiyacını karşılamasıdır. Parasını alıp da kendi keyfine harcamak hem ahlaken hem de hukuken kabul edilebilir bir husus değildir.

Yazarlarımızdan

20 Ocak 2022, Perşembe 07:01
20 Ocak 2022, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder