Yabancı eş

21 Ekim 2018, Pazar 05:00
AA

Babam 2011’de daire almıştı. Sonra, annem vefat etti. Babam ikinci evliliğini bir yabancı ile yaptı. Yakında Türk vatandaşlığını alacak. Üvey annenin çocuğu yok ve kesin olamayacak. Babamın vefatı durumunda, ikinci eşi bu daireden miras alabilecek mi?

● T.O.

Okuyucumun anlattığı aile tablosuna göre; babasının vefatı halinde geriye mirasçı olarak eş ve evlat veya evlatlar kalacak. Babanın vefatı halinde, vefatı tarihinde hayatta kalanlar mirasçı olur.

Dolayısı ile görünen o ki babanın gelecekte vefatı halinde (kendisine uzun ömürler dilerim) bir eşi ve çocukları olacağına göre miras bunlar arasında paylaşılacak. Yani ikinci eşin miras dışı kalması söz konusu olmayacak. Babanın vefatı durumunda mirasın tamamının dörtte biri eşe, dörtte üçü ise mevcut çocuk veya çocuklara kalacak.

★ ★ ★ ★ ★

Ancak bir noktaya dikkat çekmek isterim. 2012’ye kadar gayrimenkul almak isteyen yabancılar için mütekabiliyet şartı aranmaktaydı. Bu, şu demek: Gayrimenkul sahibi olacak yabancının ülkesi, Tük vatandaşlarının kendi ülkelerinde gayrimenkul sahibi olmasına izin vermiş olmalıdır. Ancak bu husus 2012’de yumuşatıldı.

Okuyucumun durumu ise gayrimenkul almak değil, mirastan dolayı gayrimenkul sahibi olmak. İşte bu iki husus birleşebilir ve yabancı biri miras yolu ile gayrimenkul edinebilir mi? Bugün bu konularda muhtelif görüşler olmasına karşın mirasta halen mütekabiliyet esasının araştırılması gerektiği ağırlıklı görüştür.

Dolayısı ile okuyucumun babasının vefatı halinde, eş halen yabancı uyruklu ise mütekabiliyet esası araştırılacağından, tabi olduğu ülke önem arzeder. Türk vatandaşı olması durumunda ise dörtte bir hisseye sahip olacak, dörtte üç evlatlara kalacak.


Sıradaki haber yükleniyor...