Yeni cezalar

14 Ekim 2018, Pazar 05:01
AA

Trafik cezalarını artıran tasarı TBMM Başkanlığı’na sunulmuş. Müjde! Hız sınırını yüzde 50 geçen 1002 TL ceza ödeyecek. Diğerlerine şimdilik değinmiyorum ama kabullenemediğim bir husus var.

Hız sınırını yüzde 50 aşandan söz ederken kastettiğim ve kabullenemediğim husus şu: Hâlâ şehirlerarası yollarda hız sınırının 30 km olduğu yerler var. Bakın şehir içi, okul önü falan demiyorum, şehirlerarası yollardan söz ediyorum.

Daha önce de yazdım, 30 km sınırı koymuş, sınırın sonu işareti yok. Ben bu sınırlamaya çok rastladım. Yani sınırlama sonu olmayınca ulaşacağınız yere kadar 30 km ile gideceksiniz. Buna göre; Antalya’dan İstanbul’a veya Bodrum’dan İstanbul’a tam 24 saatte geleceksiniz. Olacak şey mi?

★ ★ ★ ★ ★

Duble yol yaptık, peki biz bu duble yolu son sistem araçlar 30 km ile gitsin diye mi yaptık? Tek gidiş-gelişli eski yollarda da zaten bu hızla gidiyorduk.

Anlatmak istediğim şu: Mesele sadece “Ceza yazarım” meselesi değil, şartları güne uydurma meselesi. Şu bilinsin ki hiç kimse, neredeyse bisiklet bile 30 km ile gitmiyor artık.

O zaman ceza koymadan önce şartları olgunlaştırmak, zamana uyarlamak lazım. Bu düşünce yerleşmediği takdirde benim de bir önerim olacak, uçaklara da hız sınırı koyalım, 100 km’yi geçmesinler. Antalya-İstanbul arasını ben 24 saatte alıyorsam o 7 saatte alacak, yine de avantajlı!

★ ★ ★ ★ ★

Çakarlı araçlara da ceza geliyor. Bakın buna itiraz etmem, eline ampul geçiren aracının önüne-arkasına koyuyor, senin tamponuna yapışıyor, bu ne? Buna itiraz etmem de endişem şu: Acaba çakarlı araçlar çevrilip içindekine ‘sen kimsin?’ denilecek mi? Zira biliyorsunuz çakar kullanmak son derece sınırlı araçlar için mümkün.

İtfaiye, hasta nakil aracı, görevdeki zabıta gibi. Diğerleri çakma. Direksiyonda telefonla konuşana ceza zaten vardı, miktarı arttı, iyi ama ya mesaj çekene? Motosiklette giderken mesaj çeken bile var. Kızar mısın, takdir mi edersin! Bir de şu cam filmi meselesi yeniden ele alınsa diyorum. Şeffaf camın gözünü seveyim, neyi var?

Sıradaki haber yükleniyor...