Yeni vasi tayini şarttır

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Binamızda bir ana oğul yaşıyordu. Oğulun problemi olduğu için annesi vasi tayin edilmişti. Anne yaşı itibarıyla oğluna hakim olamayınca evden ayrıldı, çocuk evde yalnız. Çocuk dediğim 50 yaşında ama bina için de problem.

Ev, çöp ev. Binanın içi çöp kokuyor. Çöpleri bahçeye de atıyor hatta bazen bahçede çöpün içinde yatıyor. Belediyeye, kaymakamlığa, savcılığa başvurduk ama ilgilenen olmadı. Biz vasi tayin ettirerek bu davranışların önüne geçebilir miyiz? ● R.S.

Okuyucumun anlattığı oldukça sıkıntılı bir durum, üstelik bu vatandaş çevreyi de tehdit ediyormuş, üstelik belediyeler böyle çöp evlere müdahale edip temizliğini yapıyorlar ama her nedense okuyucumun müracaatına pek itibar etmemişler. Bir kimsenin vesayet altına alınması gerektiği konusunda resmi kurumlarca bilgi edinildiğinde onların bu konuya müdahalesi isteğe bağlı değil mecburi. Dolayısı ile okuyucumun bahsettiği başvurduğu kurumlar da bu konuya sessiz kalmış.

HATA BAŞTA YAPILMIŞ

Bir kimsenin vesayet altına alınması gereken hallerde mahkemelere başvurulabilir ve mahkemeler bu konuda gerekli tedbiri alır. Bu vatandaş rahatsız bunun için vesayet altında. Ancak bana kalırsa baştan yapılan hata 86 yaşındaki annesinin vasi tayin edilmiş olması. Bu yaşta birinin bu hastalıkla mücadelesi oldukça zor. Nitekim o da mücadeleyi bırakmış, kayıp. Şimdi herhangibiri vesayet makamı olan mahkemelere başvurarak önlem alınmasını talep edebilir.

Üstelik dediğim gibi resmi kurumlara yansımış bir şikayet varken bunun üzerine gidilmemesi hatadır. Bunu vatandaş da mahkemeye başvurarak sağlayabilir. Vasi değiştirilemez değildir, vasi tayin ederken bu işi yapabilecek kimseler tayin edilmelidir.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

03 Ağustos 2020, Pazartesi 07:01
03 Ağustos 2020, Pazartesi 07:00
03 Ağustos 2020, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder