Yeniden tazminat alamayabilirsiniz

28 Mayıs 2014, Çarşamba 05:00
AA

Çalıştığım şirketten dört sene önce emekli oldum. Emekli olmama rağmen aynı şirkette çalışmaya devam ettim. Bana banka kanalı ile ayda 1500 TL ödendi, elden de 8500TL verildi. Şimdi şirketten ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatım ne oranda olur? Dava halinde işyerinin durumu ne olur? ? S.S.

[[HAFTAYA]]

Siz emekli olduğunuzda kıdem tazminatı almışsınız. Emeklilik hakkını kazandığınızda kıdem tazminatı aldınız ama anlattığınızdan bu tazminatın gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanmadığı gibi bir izlenim edindim. Bu husus aradan geçen dört seneye rağmen bu gün dava konusu yapılabilir. Geleyim bu güne: Şimdi işyerinden ayrılmayı düşünüyorsunuz ancak yasada yazılı nedenler olmadan işyerinden ayrılmayı düşündüğünüzde bugün için artık kıdem tazminatı söz konusu değil. Zira ikinci bir emeklilik hakkı söz konusu da olmadığı için “Ben yeniden emekli oluyorum” deme imkanınız yok. Dolayısı ile emeklilikten sonraki dönem için kıdem tazminatı talebi pek mümkün değil. Kıdem tazminatı dava konusu yapmak için durumunuzu değerlendirin. Ancak emekli olmanıza rağmen çalışmanız durumunda yine de SGK’ya çalışmalarınızın bildirilmesi ve destek primi ödenmesi şart. Bu hiç ödenmedi ise veya anlattığınız biçimde eksik ödendi ise işveren için yeni bir ödeme ve ceza durumu söz konusu olacaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.