Yönetici şahsen sorumlu

16 Nisan 2014, Çarşamba 05:00
AA

Bir apartmanda kiracı yönetici olursa yaptığı idari veya mali hatalardan dolayı kat maliki sorumlu olur mu? H.S.

Bir apartmanda kiracı yönetici olabilir. Ancak yönetim planında yöneticinin kat malikleri arasından seçileceği hükmü varsa, kat malikleri dışında herhangi birinin yönetici olması mümkün olamayacağı için kiracı da yönetici olamaz. Sizin yönetim planınızda böyle bir hüküm yok ise kiracı yöneticidir. Ancak yönetim nedeni ile yapacağı hatalar bir tazminatı gerektiriyor ise kat maliki bundan sorumlu tutulamaz.

[[HAFTAYA]]

Sizin yürüttüğünüz mantık, bağımsız bölüme düşen borçlardan kiracı ile bağımsız bölüm malikinin müteselsilen borçlu olması halidir. Ancak kural, kiracının yönetici olması hali için geçerli değil. Zira kanunda açıkça yazılı olmayan hallerde kural olarak herkes kendi kusurundan sorumludur. Dolayısı ile yönetici kusurundan şahsen sorumlu olur. Benim, kural olarak yöneticinin kat malikleri arasından seçilme mecburiyeti yoktur, dışarıdan da seçilir, sözüm bazen benzetme yapılarak denetçi için de uygulanmaktadır ama bu hatadır. Zira yasamıza göre denetçi bağımsız bölüm malikleri arasından seçilmelidir, dışarıdan olamaz. Dolayısı ile yönetici ile ilgili kuralları denetçiye uygulamak hatadır. Unutulmaması gereken bir kuralı daha hatırlatayım. Gerek yönetici ve gerekse denetçi, bağımsız bölüm maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile seçilmelidir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.