Estetik operasyon öncesi sigarayı bırakmazsanız…

AA

Karar vermiş olduğunuz cerrahi değişimi nihayet hayata geçirmek üzeresiniz. Ancak doktor seçimi ve ameliyat tekniği dışında iyileşme sürecinizi ve ameliyatınızın başarısını doğrudan etkileyecek çok önemli bir etken daha var: sigara kullanımı.

Sigarayı bırakmak “karar vermekle” başlar. Hele ki size hayal ettiğiniz değişimin kapılarını açacak olan bir operasyon gündeminizde varsa, bu sigarayı bırakmak için çok güçlü bir motivasyondur.

Ancak siz hekiminizin tüm uyarılarına rağmen sigarayı bırakmadınız ya da azaltmadınız diyelim. İşte o zaman aşağıda yazan durumlar için hazırlıklı olmalısınız.

-        Geçireceğiniz estetik operasyon öncesinde sigarayı bırakmaz ve tüketmeye devam ederseniz, yara ve dikiş yerlerinizin çok düşük olan iltihap kapma olasılığı 4 kat artacaktır. 

-        Sigara vücudun oksijenlenme kapasitesini ciddi olarak düşürür. Estetik dikiş bile atılsa, yara ve dikiş izleriniz daha geç iyileşecektir.

-        Uzun süreli yoğun sigara kullanımı olan kişilerde anestezi kolaylıkla etki etmeyebilir, ameliyat öncesi uyumakta zorluk yaşanabilir.

-        Ağrı kesiciler etkisini tam olarak gösteremeyebilir. Kişi daha uzun ve konforsuz bir iyileşme süreci geçirebilir.

-        Cildinizde ton farklılıkları, ameliyat alanında sarımtırak lekelenmeler görülebilir.

-        Vücut kendini daha zor ve uzun sürede yeniler. 

-        Nefes alıp vermede zorluk yaşanabilir.

-        Ameliyat yapılan yere göre; dumanın sebep olacağı iç yaralar oluşabilir.

Ameliyatınızdan 1 ay önce sigarayı bırakarak çok daha kısa ve sağlıklı bir iyileşme dönemi geçirebilirsiniz.
Sıradaki haber yükleniyor...