Turcel Orman

25 Eylül 2020, Cuma 20:11

Bir zamanlar o da yaşamak istiyordu

Yavuz Çetin’in intiharının üzerinden 19 yıl geçmiş. Yaşasaydı bugün 50 yaşına basacaktı. O göremese de, 19 yıl içerisinde gittikçe artan bir popülaritesi var. Başlıca sebebi de şarkılarındaki sert, isyankar ve yardım çığlıklarıyla dolu sözleri. Yavuz Çetin’in, içinde bulunduğu ruh halini yansıttığı şarkılarında birçok insan kendinden izlere rastlıyor. Melankolinin, mutsuzluğun, umutsuzluğun ve intihar eğiliminin arttığı şu zamanlarda Yavuz Çetin gibi hem şarkı sözleriyle hem de ölüm şekliyle başlı başına ‘isyan’ın kelime karşılığı olan bir sanatçının kıymeti geç anlaşılmış bir kitap gibi değer görmesi, hayranlık uyandırması da kaçınılmaz oluyor.

Tabii enstrümanını virtüöz seviyesinde kullanması ve eşsiz şarkıları, bu değerin yanına saygıyı da ekliyor. Bu hikayede beni rahatsız eden asıl mevzuya gelelim: Yavuz Çetin’in melankoli ve intiharla özdeşleşmesi.

Yaşadığı psikolojik rahatsızlığı, tüyleri diken diken eden ve intihar mektubu niteliğindeki şarkı sözleri ve ölüm şekliyle müthiş trajik bir hikaye olduğu kesin. Ancak gözden kaçırıyoruz gibi hissediyorum, ‘Yaşamak İstemem’ gibi eşsiz bir esere rağmen bir zamanlar o da yaşamak istiyordu. İnanmıyorsanız buyurun beraber inceleyelim.

Blue’ belgeselini izlediyseniz bir sahne dikkatinizi çekmiş olmalı. O intihar hikayesinin içerisinde Yavuz ve eşi Didem’in düğününde Yavuz Çetin, Blue Blues Band’in abisi sayılan ‘Baba’ lakaplı Batu Mutlugil’in kucağına zıplıyor. Batu Baba da Yavuz’u kucağında taşıyor. Ne kadar neşe dolu bir anı, değil mi? O incecik, sıska gencin gözlerindeki yaşam sevincini görmemiş olamazsınız.

Aynı belgeselde yine Batu Mutlugil, Yavuz Çetin için “Soğuk espriler yapan biriydi” diyor. Soğuk espri yapanlar genellikle ortamın kafa olarak en rahat kişileridir. Çünkü kötü şaka yapmaktan çekinmezler.

Bir diğer anı ise Teoman’ın ‘

27 Ocak 2020, Pazartesi 16:06

Zamana ve coğrafyaya sığmayan yıldız: Kobe Bryant

Kobe Bryant çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. 41 yaşındaki Kobe, 26 Ocak 2020'de Türkiye saatiyle akşam 9, Kaliforniya saatiyle ise sabah 10 civarında düşen helikopterinin içinde 13 yaşındaki kızı Gianna ile birlikte hayatını kaybetti. Helikopterde Kobe ve kızı Gianna'nın haricinde Gianna'nnın takım arkadaşı, takım arkadaşının ebeveyni ve basketbol koçu da olmak üzere toplam 9 kişi bulunuyordu. Kurtulan olmadı.

Vefat haberini ilk önce TMZ'den duyduk. Hatta sonradan öğreneceğimiz üzere Bryant ailesi de maalesef haberi buradan öğrenmiş.

En başta ünlü isimlerle ilgili sürekli çıkan ve hatta internet geyiğine dönüşen "Öldü mü?" saçmalıklarından biri zannettik. Çünkü öyle olmasını diledik. Tıpkı Dwyane Wade, Luka Doncic ve Kobe'nin daha nice arkadaşının attığı "Lütfen gerçek olmasın", "Şakadır" paylaşımlarındaki gibi.

Dakikalar geçtikçe iddialar yerini ciddiyete ve ne yazık ki kanıtlara bıraktı.

Los Angeles Emniyet Müdürlüğü, Pazar sabahı hava koşullarının uçmak için minimum standartları karşılamadığını söyledi. Emniyet müdürlüğüne ait helikopterlerin de bu nedenle öğleden sonraya kadar havalanamadığı açıklandı.

Los Angeles Times, Kobe'yi daha önce aynı helikopterle taşıdığını söyleyen pilot Kurt Deetz ile konuştu. Deetz, Bryant'ın kullandığı helikopter modeli olan S-76B'nin bir limuzin kadar güvenli olduğunu söyledi.

Deetz, kazanın büyük olasılıkla sisli havaya bağlı olduğunu ve motor arızası olmadığını düşündüğünü açıkladı.