Ufuk Tarhan Gelecekteki işinizi seçmek ister misiniz?
HABERİ PAYLAŞ

Gelecekteki işinizi seçmek ister misiniz?

GEÇİCİ 3D EV İMALATÇISI

Haberin Devamı

Gelecekte 3D geçici yapı mühendisleri; doğal afetler, kazalar, savaşlar, karmaşa, göç, salgın, bilimsel araştırma, güvenlik, saha çalışmaları gibi ihtiyaçlar için hızlı bir şekilde akıllı ve çevreci binalar inşa edebilecekler. Yakın gelecekte deprem çadırı kurmak yerine; 3D baskı sayesinde treylere benzer, gerektiğinde taşınabilir küçük konutları yapmak ya da önceden hazırlanmış modülleri çabucak monte etmek gibi işler inanılmaz düşük maliyetlerde ve birkaç saatte mümkün olabilecek.

Gelecekteki işinizi seçmek ister misiniz

SANAL TATİL ACENTASI

Tatillerin, seyahatlerin; hafıza implantları, sanal gözlüklerle, insansı eşlikçilerle (bot, robot, android) ve akla hayale sığmayacak holografik deneyimler yaşayarak oturduğumuz yerden yapılmasına en fazla 10-15 yıl kaldı. Sanal tatilimizi seçip ister Mars’a, ister okyanusun dibine hem de istediğimiz herhangi bir karakter olarak saniyeler içinde gidip gelivereceğiz.

Haberin Devamı

DİJİTAL PARA UZMANI

Kripto paraların, yakın geleceğin para-finans sektörlerinde belirleyici rol oynayacağı artık kesin bir bilgi. Özellikle yatırımcılar ve finanstan sorumlu olanlar için dijital para piyasalarında muazzam fırsatlar ve potansiyel riskler oluşacak. O yüzden yapay zeka destekli ‘Dijital Para Uzmanları/Danışmanları’ yatırımcılara ve iş liderlerine doğru finans sistemini nasıl kuracaklarını ve yöneteceklerini göstermek adına müthiş önemli bir noktaya jet hızıyla çıkacaklar.

YABAN HAYAT CANLANDIRICILARI

Sanayileşme çağından bu yana betonlaştırılan yerleşim alanlarını ve sonra da terk edilen bina, fabrika, depo, yol, köprü, doğal hallerine dönüştürecekler. Beton yığınlarını, iki yüzyıllık sanayi devriminin doğa barbarlığını ortadan kaldıracak şekilde doğal/vahşi hayat türlerini, dokusunu yeniden canlandıracak yöntemler, buluşlar, tasarımlar yapacaklar.

İNSAN VE İNSANSI TAKIM KOORDİNATÖRÜ

Organik insanların ve insansıların bir arada çalışacağı geleceğin iş dünyasında üretim ve hizmet alanlarında birlikte iş görecek karma takımların uyum içinde görev yapması en kritik faktörlerden biri olacak.

ORGAN İMALATÇISI

Haberin Devamı

3D görüntüleme, tasarım, baskı, genetik, kök hücre, malzeme ve nano teknolojiler geliştikçe biyonik organların üretimi mümkün olacak, yaygınlaşacak. İnsanlığın nakledilebilir organ kıtlığı tarihe karışacak. “Yap bana şöyle cillop bir kalp ya da dumansız bir akciğer veya yağsız bir karaciğer” diyerek sipariş bile verilebilecek…

ÇÖP MÜHENDİSİ YA DA ÇÖP TASARIMCISI

Birleşmiş Milletler’e göre insanlık her yıl iki milyar tondan fazla çöp üretiyor! Doğaya ve sürdürülebilir hayata verdiği zarar anlatmakla bitecek gibi görünmüyor. Bu korkunç tabloda ‘Çöp Mühendisleri ve Tasarımcıları’ çöpleri geri dönüştürmek için akıllı yöntemler yaratmak, daha verimli, sağlıklı üretim ve geri dönüşüm yolları bulmak için en kıymetli ve aranan iş insanları arasında yer alacaklar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder