Ufuk Tarhan Kurgu hayatına hazır mısın?
HABERİ PAYLAŞ

Kurgu hayatına hazır mısın?

Metaverse, son günlerde az buçuk teknolojiden anlayanların, teknoloji magazinine meraklı insanların bulunduğu her ortamda en az bir kez bahsi geçen bir kelime. Ama henüz daha çok “İnternetin geleceği, geleceğin interneti olacak” diyorlar, nedir bu Metaverse’e Allah aşkına? Önce kelime anlamından başlayalım. Metaverse, ‘Meta’ ve ‘Universe’ kelimelerinden türetilmiş. Meta’nın kelime anlamı; sonrası, ötesi, değişiklik, değişim, alterasyon. Universe ise evren anlamına geliyor. İşte ‘Metaverse’ bunların birleşiminden türetilmiş. Bir anlamda gerçek dünyanın değişim geçirmiş, sanal ve kurgulanmış hali.

Metaverse’e sentetik veya varsayımsal yaşam da diyebiliriz. Kısacası Metaverse, tam olarak üç boyutlu ‘sanal, kurgusal evren’. Sanal Gerçeklik (Virtual Reality - VR) gözlükleri, aparatları ve yazılımları ile içine girilebilen, daha doğrusu içindeymişiz duygusu veren bir siber dünya, görsel olarak yaratılmış bir alternatif yaşamsal ortam. Fiziksel ve sanal dünyayı birleştiren yeni nesil gençlerin, insanların interneti diyebileceğimiz yepyeni bir online etkileşim alanı, gerçek zamanlı sanal yaşam formu.

Kurgu hayatına hazır mısın

ARTIK SANAL OLARAK SEVİŞECEĞİZ

Metaverse’ün önünü açanlar ve gelişmesine asıl neden olanlar tabii ki oyun şirketleri. Şimdilerde hemen hemen bütün teknoloji şirketleri, özellikle Facebook gibi yazılım, oyun, medya, eğlence ve platform ağırlıklı olanlar, büyük iştahla Metaverse’e yatırım yapıyorlar. Herkes bu alandaki öncülerden biri olmak istiyor. Çünkü şimdiden görebiliyor ki Alfa nesli ve sonraki jenerasyonlar artık bilgisayar ekranının başında düz ekranların karşısında joy sticklerle ömür tüketmeyecek.

5G ve 6G’den sonra, yeni nesil insanlık sanal dünyaların içine üç boyutlu suretleriyle girip gerçek zamanlı olarak orada yaşayacak, oynayacak savaşacak, sevişecek, dövüşecek, eğitim alacak, ekip biçecek, çalışacak, konser dinleyecek, belki konser verecek, belki çocuk sahibi olacak, kim ya da ne veya nasıl olmak istiyorlarsa o kimliklere, formlara bürünebilecekler.

ÖZETLE...

Gelecekte tıpkı hepimizin içinde yaşadığımız gerçek dünyevi hayatlarımız gibi, Metaverse’de de bir ya da birden fazla sanal, kurgu hayatımız olacak. Eş zamanlı olarak orada da yaşayabilecek, nasıl bir hayat seçmişsek, oluşturmuşsak Metaverse’ümüzde de o hayatta var olabileceğiz.

Aslında son derece mantıklı çünkü her alanda-sektörde fiziksel üretim ve tüketim dünyanın sürdürülebilirliği açısından çok tehlikeli ve zararlı. Tüketimin pençesindeki insanlık korkunç bir çöp problemi yaratıyor. Olaya böyle bakınca Metaverse insanın gözüne mantıklı görünüyor. Çünkü tüm o çöpe dönüşecek materyaller, giysiler fiziksel dünyadan yok olup, dijitlere dönüşerek Metaverse’de sanallaşacak.

Örneğin; fiziksel dünyamızdaki dolaplara sığmayan giysiler, ayakkabılar, ıvır zıvır eşyalar bütünüyle Metaverse’deki sanal dolapta; sanal giysilere, ayakkabılara, dönüşecek. Onlardan bıktığımızda tek yapmamız gereken şey üzerlerine gidip delete’e basmak ve sanal çöplüğe atmak olacak. Bana uyar, size?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder