Uğur AlkaparKahraman Demet
HABERİ PAYLAŞ

Kahraman Demet

Bugüne dek Demet Akalın’ı şarkılarından kıyafetlerine, tavırlarından Türkçesine kadar o kadar çok konuda eleştirdim ki. Ama bu yaşadığımız son gelişmeler nedeniyle bundan sonra Demet Akalın fanıyım. Ormanlar hala yanarken bölgeye gönderilmek üzere kısa sürede tır buldu, içini doldurdu. Yangın botlarından pile kadar 250 bin liralık malzemeyi hem kendi imkanlarıyla hem de bağışlarla bir araya getirmeyi başardı. Bunlarla uğraşırken yaptığı açıklamalar o kadar samimiydi ki kimse kendi reklamını yapıyor diye düşünmedi. Seda Akgül hariç. Herhalde kendisine bir pay çıkarmak istemiş ki Demet Akalın’ın derdini anlattığı story’lerdeki efekti diline dolamış. Kimsenin umurunda olmadı. Artık Demet Akalın kahramanım. Bu gösterdiği olağanüstü çaba, yaptığı insanlık benim için her şeyin üstünde.

YAŞLILAR GENÇLERE KARŞI

Orman yangınları nedeniyle sosyal medyadan dünyaya yapılan küresel yardım çağrısı ünlüleri ikiye böldü. Nilüfer, Şehrazat ve Nilgün Bengün bunu onur kırıcı bulduklarını, milli duygularının incindiğini söyledi. Bu üç isme karşı sesini yükseltenlerin Farah Zeynep Abdullah, Hazal Kaya ve Aynur Aydın olması konuyu ister istemez “Yaşlılar gençlere karşı” noktasına getirdi. Bana kalırsa bu karşıtlık nesiller arasındaki farkı çok net su yüzüne çıkardı. Gençler başka türlü düşünüyor, Bence doğru olan yangınları en çabuk söndürecek bakış açısı.

YEŞİL BULDAN

İlkokul öncesi çocukluğum anneannemin yaşadığı Buldan’da geçti. Dağların eteğindeki Buldan yemyeşildir ve neredeyse her yaz yangın çıkar. Yıl 1988. Dayımın düğünündeyiz. Jandarma gelip müziği durdurdu ve “Orman yanıyor, gençleri götürüyoruz” dedi. Ne düğünü ne de yangını unuttuk hayatımız boyunca. 1994’te ise çok daha büyük bir yangınla Buldan’ın çevresindeki ormanların büyük bölümü yandı. O yeşil dağlar dımdızlak kaldı. Aradan geçen 25 yılda hem ağaçlandırma çabaları hem de doğanın kendini yenilemesiyle büyük ölçüde ormanlar geri gelmişti. Bu kez yangın köylerdeydi. Dün itibarıyla ise tamamen söndürülmüştü. Hem de büyük oranda gönüllülerin çabasıyla. Buldan’ın sloganı ‘Yeşil Buldan’dır. Umarım hep böyle kalır.

DEVAM ETMELİ

Yeme içme ve eğlence sektörü toplumun tümünü etkileyen sorunlar yaşandığında hemen günah keçisi ilan ediliyor. Müzik dursun, yeme içme dursun isteniyor. Lütfen bunu beklemeyin ve istemeyin. Artık söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Bu sektörlerden ekmek yiyen yüz binlerce insan var. Hayat mümkün olduğunca devam etmeli. Tek yapılması gereken şey duyarlı davranmak ve gezmelerin, eğlencenin sosyal medyaya yansımamasını sağlamak. Hayır bu ikiyüzlülük değil. Saygı duymak. Böylece hem evleri yanan insanlara saygısızlık yapmış olmazsınız hem de ekonominin durmasına ve birçok insanın mağdur olmasına engel olursunuz.

ÇEVRECİ FESTİVAL

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir organizasyonu ‘Kıyıdan Kıyıya Türkiye-Yunanistan Film Festivali’ 19-24 Ağustos tarihleri arasında Çeşme’de gerçekleşecek. Sinema ile çevre bilincini bir araya getiren festival Çeşme Belediyesi, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve İzmir Sinema Kültür ve Eğitim Derneği işbirliği ile düzenleniyor. Karbon ayak izimizi azaltmayı hedefleyen festivalde kırmızı yerine yeşil halı töreni yapılacak. Festival boyunca tedarik, adil ticaret, catering, atık, ulaşım, konaklama, enerji gibi konularda sürdürülebilir yaşam prensiplerine uygun olarak hareket edilecek. Türkiye ve Yunanistan’dan seçilmiş 6 uzun metraj film, Alaçatı amfi tiyatroda gösterilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder