YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Transfobi, toplumun cinsiyet normlarına uymayan insanlara karşı duyulan korkuyu, tiksintiyi, nefreti veya rahatsızlığı ve bunlara bağlı olarak şiddeti kapsayan sorunlu bir duygu ve düşünceler bütünüdür. Transfobinin normalleştirilmesi bu sınıfa ait bireylerin farklılıklarından dolayı öldürülmesine kadar giden şiddet olaylarına yol açtığı için tehlikeli görülür.

Gelişmiş ülkelerde transfobiye dayalı nefret söylemi üretmek suçtur. Seren Serengil’in ekranda Selin Ciğerci için söylediği sözler, direkt nefret suçuna girer. Belki bizdeki yasalarda nefret suçu tanımlanmamış ama hukukta ‘hakaret’ halihazırda mevcut. Selin Ciğerci devletin pembe nüfus cüzdanı verdiği ve kadın olarak kabul ettiği bir insan.

Bülent Ersoy’un erkeklik günlerine dair fotoğrafların yayınlanmasına kanuni olarak yasak getirebildiği bir hukuk ülkesinde yaşıyoruz. Benzer bir şeyi sürekli Selin Ciğerci’nin erkek olduğunu tekrarlayarak yapan Seren Serengil aslında suç işliyor. Umarım Ciğerci hemen bir dava açar.

Seren Serengil’i aklı başında, eğitimli ve dünyada olup bitenden haberi olanlar zaten ciddiye almıyor. İşine geldiğinde “Biz Müslüman bir ülkeyiz” sözleriyle tribüne oynayan Serengil’e tribündekilerin de itibar etmemelerini diliyorum.

Araka deli

Mekancılar paket servis sektörün sadece yüzde 10’unu oluşturuyor diye dert yansa da en sevdiğimiz fine dining restoranlar bile kendilerini bu işe adapte etti. İstanbul’un en özel mutfaklarından birine sahip olan, şef Pınar Taşdemir’in Araka’sı da ‘Araka Deli’ adıyla bir paket servis hizmeti başlatıyor. Pınar “Yemeklerimizden paket serviste lezzetini kaybetmeyecek olanları Yeniköy ve çevresindeki semtlere servis edeceğiz” diyor. Buranın yemekleri tablo gibidir. Pakette bile olsa insanların poşetten çıkarıp hayranlıkla izleyecekleri şeyler yiyeceğine eminim.

Online sipariş

Araka ve birçok ‘özel’ restoran paket servisi Fuudy uygulaması üzerinden yapıyor. Yemeksepeti’nin daha pahalı restoranları içeren versiyonu gibi düşünün. Ayrıca servis bölgesinde değilseniz bile ‘gel-al’ siparişi verip gidip kendiniz alabiliyorsunuz. Uygulamayı 2 gün önce indirdiğimde çok yavaştı, takılıyordu. Ama dün gelen güncelleme sonrasında sorunları çözülmüş, hızlıca akıyordu.

Baylan mutfakta

Paket servise geçen çok yer var ama yukarıda da dediğim gibi bazıları çok özel. İlk şubesini 1923’te açan Baylan Pastanesi evlere ilginç bir hizmet başlatmış. Yeni uygulamaya alınan ‘Mutfakta Baylan Var’ konsepti; evinde misafirlerine sürpriz yapmak isteyenler için. Bu konseptin normal paket servise göre farkı şu: Ürünler yarı hazırlanmış bir şekilde paketlenerek ve talimat kartlarıyla gönderiliyor. Siz evde pişiriyor ve sunuyorsunuz. “Ben yaptım” deseniz inandırırsınız.

Geç kaldın doktor!

Vera’nın şarkı yazarı ve vokalisti Arel Koray Nalbant rock dışında çok farklı sound’lara da imza atabiliyor. Örneğin Emir Yargın ile yaptığı çalışmaları çok seviyorum. Nalbant’ın yeni projesi ise piyanist ve akustik mühendisi Onur Pastel ile yaptığı üç şarkılık ‘Ayrı Zaman Ayrı Mekan’ EP’si. Dream popa yakın duran, dramatik piyanolar ve ambient synth tonları ile öne çıkan, zaman zaman ses tasarımlarıyla zenginleşen ‘Ayrı Zaman Ayrı Mekan’ için ikilinin açıkladığı esin noktaları da çok ilginç.

İngiliz kült bilimkurgu dizisi ‘Doctor Who’, mitolojik Yunan karakteri İkarus ve İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin ‘Cehennem Haritası’... Eklektiklikten başım döndü ama bu kombinasyon şaşırtıcı derecede iyi olmuş. Harika sözler, güncel ve kaliteli bir sound, uyumlu bir ikili. Spotify’da Apple Music’te keşfedebileceğiniz şarkıların ilki ‘Gülümse’nin nakaratı da dilime fena dolandı: “Geç kaldın doktor!

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

18 Ocak 2021, Pazartesi 09:49
18 Ocak 2021, Pazartesi 09:47
18 Ocak 2021, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder