Plaj önlemleri

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ukraynalı model Daria Kyryliuk’un Çeşme’deki The Beach of Momo’da darp edildiğini iddia etmesi, sevgilisinden dayak yediğinin ortaya çıkması, Şeyma Subaşı bağlantısı derken iki gün boyunca heyecanlı bir dizi izler gibi olayları takip ettik. Üstüne Momo’nun da dahil olduğu 6 beach club’ın sosyal mesafe ihlalleri yüzünden 15 gün süreyle kapatılması bol reytingli sürpriz final gibi oldu.

Yaşananlardan bütün işletmelerin çıkarması gereken dersler var:

  1. Otoparkından kumsalına, barından restoranına kadar tüm ortak alanlarda 7/24 çalışan, karanlıkta bile yüksek kaliteli görüntü çeken, ses kaydeden kamera bulundurmak şart.
  2. Kapıdaki karşılayıcılar, güvenlik görevlileri ve garsonlar çok ama çok iyi eğitilmeli. İşletmeyi haksız duruma düşürecek en ufak bir hareket yapmamaları için uyarılmalı. Alkol satılan bir mekanda müşterilerin her tür taşkınlığına sükunetle karşılık veremeyecek eleman çalıştırılmamalı.
  3. Sosyal mesafe kurallarına sıkı bir şekilde uyulmalı. Müşterilere girişte bu konuda uyarılar yapılmalı ve kural ihlallerinde işletmenin konukları dışarıya çıkarma hakkı olduğu hatırlatılmalı. Tabii müşterinin de medeni davranması, çevreyi rahatsız etmemesi, sosyal mesafe kurallarına uyması ve en önemlisi mekanın şartlarını kabul ederek kapıdan girmesi gerekiyor.

İşletme sınırlı kapasitesini şampanyalar açtırıp, on binlerce TL harcayacak olan müşterileri ağırlamak için kullanmak istiyor olabilir. Onları tercih edip sizi içeri almıyorsa yani müşteri ayrımı yapıyorlarsa verilecek en iyi tepki kapısından bile geçmemek olacaktır. Bu kurallara uyulduğu sürece herkes kendine göre bir plaj mutlaka bulacaktır.

Tek kişilik rezervasyon

Nişantaşı’ndaki Maçka Residences’ın altında bulunan Alancha, Anadolu mutfağını modern bir şekilde yorumlayan menüsüyle meşhurdur. Bu dönemde sadece yemekleriyle değil, ‘tek kişilik rezervasyon’ uygulamasıyla da büyük ilgi çekiyor. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın burada düzenlediği davette 30 kişi kadardık. Özellikle terası tamamen kapatmak yaz sıcağında serin serin çok iyi bir fikir.

Pandemi sonrası hala birçok insan kalabalık ortamlara girmekten çekiniyor malum. Alancha’yı kendi adınıza rezervasyon yaptırarak kapatabilir, sadece kendi sevdiğiniz, güvendiğiniz arkadaşlarınızla virüs kaygısından bağımsız bir gece yaşayabilirsiniz. En az 10 bin TL’lik harcama tabanı bulunan uygulamada 45 kişiye kadar davet edebiliyorsunuz.

Korsana dikkat

Siz tatile gidersiniz de, korsan kitap satıcıları sizi orada yalnız bırakır mı? Yaz aylarında kitap okuma ve satışları arttığı için korsan şehirleri bırakıp sahillere indi. Korsana karşı büyük mücadele veren Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), okurları korsan kitaba karşı uyarmış.

YAYBİR korsanın nasıl anlaşılacağını da tane tane anlatmış. Öncelikle kağıdı, baskısı, cildi kalitesizse, bandrolü yoksa o kitap korsandır. Fuar ve festivaller dışında bir kitabı kitapçıdan almıyorsanız, korsan olmasa bile o satış yasadışı sayılıyor. Bir diğer konu da internette dolaşan dijital formattaki e-kitaplar. Satın alınmadan elde edilen bu kitaplar da yasadışı.

Cehalet nereye kadar?

Cehalet çok güzel bir şeydir. Her şeyi bildiğini sanırsın. Hele bir de günümüzde sosyal medyada meşhursan kanaat önderi olduğunu düşünürsün. Son günlerde özgüven patlamasıyla her konuda görüş bildiren Murat Övüç, kırdığı potlarla cehalet konusunda ipi göğüslüyor.

Şimdi de Yeşim Salkım’a ettiği küfrün videosu sosyal medyada dolanıyor. Ama geçen sene meşhur olup bugün adı bile geçmeyen fenomenlere bir bakın. Onun yeri de diğer sönmüş yıldızların yanı. Yaptıklarıyla o düşüşü de hızlandırıyor.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder