Açık uçlu soru fark yaratacak

06 Haziran 2017, Salı 05:00
AA
Uzmanlara göre sayısı az da olsa bu soruları doğru çözen aday bir adım öne çıkacak.

Binlerce üniversite adayının yarışacağı Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu bu hafta sonu yapılacak. 10-18 Haziran tarihleri arasında yapılacak oturumlarda adaylar sosyal bilimler, matematik, fen bilimleri, yabancı dil ve edebiyat- coğrafya testlerinden sınav olacak. 1 milyon 506 bin 479 adayın katılacağı LYS’de bu yıl ilk defa açık uçuk sorular da adaylara sorulacak.

EN BÜYÜK YENİLİK

“Bu yıl uygulanacak olan LYS’de en büyük yenilik açık uçlu soru sorulacak olmasıdır” diyen Bahçeşehir Koleji Lise Koordinatörü Yahya Cemali “Her testte üçer adet olmak üzere toplam on beş tane bu türden soru olacak. Kısa cevaplı soru olarak da adlandırılan bu sorular, adından da anlaşılacağı gibi cevabı belli ve tek olan, seçeneklere ihtiyaç duyulmadan yanıtlanacak sorulardır.

Dolayısıyla bu soruların yorum içerikli olmayacağı, bilgi sorgulayıcı düzeyde olacağı kanısındayız. Sayıları az olsa da doğru çözen adaylar, bir adım öne çıkacaktır” diye konuştu.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.