Biruni Üniversitesi sağlıkta öncü olmaya aday

13 Mayıs 2015, Çarşamba 05:00
AA

Biruni Üniversitesi’nde 40’a yakın sağlık mesleğine yönelik eğitim veriliyor. Üniversite bünyesinde Türkiye’de ilk defa 22 bin gen analizi yapılarak hastalıkların nedenleri tespit edilebiliyor.

Türkiye'nin sağlıkta öncüsü olma hedefiyle yola çıkan Biruni Üniversitesi, bu yıl Tıp Fakültesi, Biyomedikal Mühendislik, Ebelik gibi yeni programlarla eğitim öğretim yelpazesini genişletiyor. Yeni açılan bu programlarla birlikte Biruni Üniversitesinde 40’a yakın sağlık mesleğine yönelik eğitim verilmeye başlanacak.

6 BiNE YAKIN HASTALIK

Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi olduklarını belirterek, “Üniversiteye getirdiğimiz Genom Merkeziyle hastalıkların hangi genden kaynaklandığını hızlı bir şekilde ve daha düşük fiyatla teşhis edebiliyor ve böylece ona göre tedavi yöntemleri uyguluyoruz.

Merkezimizde bugüne kadar bilinen tüm genler (yaklaşık 22 bin gen) analiz edilebilmektedir. Bu analiz ile bilinen 6 bine yakın hastalığın ilişkili olduğu genetik bozukluklar tespit edilmektedir” dedi.

Biruni Üniversitesinin Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Odyoloji bölümlerinin birinci sınıflarına İngilizce hazırlık programının da dahil edilmesiyle öğrencilerin, bir yıl kaybetmeden İngilizce öğrenmeleri sağlanıyor.

Diğer fakülte ve bölümlerde ise, yine birinci sınıf programlarında yoğun İngilizce eğitimi veriliyor. Ayrıca Biruni Üniversitesi, öğrencilerine hem eğitim-öğretim, hem de tatil dönemleri için gerek değişim programlarıyla gerekse doğrudan anlaşmalı olduğu üniversiteler ile ortak programlar düzenliyor.

Üniversitede yeni açılacak bölümler: * Tıp Fakültesi, * Biomedikal Mühendisliği, * Ebelik Bölümü, * Biomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü, * Diş Protez Teknolojisi, * Nükleer Tıp Teknikleri, * Tıbbi ve Aromatik Bitkiler.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.