Sınav öncesinde altın öneriler

04 Nisan 2017, Salı 05:00
AA
Sınav uzmanları yaklaşan TEOG sınavı öncesi hem öğrencilere hem de ailelerine özel tavsiyelerde bulundu.  

Sınava kısıtlı süre kalmasına rağmen öğrencilerin stres yapmadan eksikliklerini planlı bir şekilde giderilebileceklerini belirten uzmanlar, özellikle deneme sınavlarının öğrencinin hem sınava odaklanmasına hem de eksikliklerini fark etmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Velilerin çocuklarına evde deneme testi uygulamaları yaptırmasının eksiklerin daha net görülmesini sağlayacağını belirten uzmanlara göre çocuklara “Kaç soru gelecek?”, “Konu dağılımı nasıl olacak?”, “Sorular için ne kadar süre var?” gibi teknik bilgiler verilerek rahatlama sağlanmalı. Sınavda neyin, nasıl sorulacağını anlatmak çocuğu rahatlatır, endişelerini azaltır.


SINAVI DÜŞÜNME


Bazen öğrencilerin sınavın sonucunu düşünmekten sınava odaklanamadıklarını kaydeden uzmanlar, bu nedenle ailelerin çocuğu sonuca değil, soru çözmeye teşvik etmesinin başarıyı artırdığını vurguluyor.

Uzmanlar özgüvenin az olmasının sınava negatif etki yapabildiğini ancak özgüvenin çok yüksek olmasının da bazen öğrencileri olumsuz etkilediğini hatırlatıyor.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.