TEOG YEP sonuçları açıklandı, 176 öğrenci 500 tam puan aldı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1.2 milyon ailenin heyecanla beklediği Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) ile yüzdelik dilimleri açıklandı. Öğrenciler 6., 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarını, yerleştirmeye esas puanları ile il ve Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini MEB'in www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek. 

MEB'den yapılan açıklamaya göre toplam 1 milyon 192 bin 858 öğrencinin yerleştirmeye esas puanı (YEP) hesaplandı ve sonuçlara göre 176 öğrenci 500 puan aldı. Öğrenciler tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabilecek. Okullarda öğrenci ve velilere tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik hizmeti için 81 ilde toplam 26 bin 846 öğretmen görevlendirildi.

ÖZELE KAYIT OLAN DEVLETİ TERCİH EDEMEYECEK

Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullarda ilk kayıt dönemi YEP’in açıklanmasıyla birlikte başladı. Son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da ailelerin önce “Özel mi, devlet mi?” kararını vermeleri gerekiyor. Çünkü özel okula kayıt yaptıran velinin devlet liseleri için tercih hakkı olmayacak. 

Özel okullar taban puanlarını geçen haftalarda açıklamıştı. Bu okullar üç kez önkayıt-kesin kayıt dönemi yapacak. Boş kontenjanları kalırsa da 2 günlük bir serbest kayıt dönemine girecek. Bu okullar için bir tercih listesi hazırlanmayacak. Puanı tutan veliler, istedikleri kadar okula önkayıt yaptırabilecek. Bir öğrenci de aynı anda birkaç okulun kayıt listesinde yer alabilecek. Bu durumda veli seçim yaparak bunlardan birine kesin kaydını yaptıracak.Velilerden sık gelen soruların başında “İki okula da kayıt yaptırabilir miyim?” oluyor. Hayır, yaptıramazsınız. Kesin kayıt için tek okulu seçmek zorundasınız. Zaten kaydınız e-Okul sistemine işleneceği için başka bir okula kayıt yaptırma şansınız da olmayacak.

Tercihi özel okul olan bu TEOG velileri, kayıtların son bulduğu 13 Temmuz’dan itibaren tatile çıkabilecek. Çünkü 14 Temmuz’da devlet liseleri için tercihler başlayacak. Ancak özel okula kayıt yaptıranlar tercih listesi hazırlayamayacak. Tercihi başta anadolu, fen liseleri olmak üzere devlet liseleri olan veliler ise 14 Temmuz-24 Temmuz tarihleri arasında tercih listesi hazırlayacak. 25 okulluk bu listeye merkezi yerleştirme ile öğrenci alan bazı özel okullar da konulabilecek.

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

11 Ağustos’ta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YEP üstünlüğüne göre yapılacak yerleştirme sonuçları açıklanacak.

25 okulluk tercihine yerleşemeyenler yine otomatik olarak açık liseye gönderilecek. Bu öğrenciler ile yerleştikleri okullardan memnun olmayanlar ise 3 kez yapılacak nakil uygulamasına katılabilecek. İşte bu nakillere özel okul kaydından vazgeçenler de katılabilecek.

4’üncü nakil olarak da kabul edebileceğimiz nakiller ise il ve ilçelerde komisyonlar tarafından açıkta kalanlar için yapılacak. Devlet liseleri için tercih maratonu 14 Eylül’de son bulacak.

Zaten 2017-2018 öğretim yılı da 18 Eylül’de başlayacak.
 

Yazarlarımızdan

17 Haziran 2021, Perşembe 07:01
17 Haziran 2021, Perşembe 07:01
17 Haziran 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder