TEOG'da doğru tercih

09 Haziran 2015, Salı 05:00
AA

Öğrencilerin merakla beklediği TEOG sınav sonuçları açıklandı. Öğrenci ve veliler için şimdi artık tercih zamanı.

“Devlet mi yoksa özel okul mu tercih edeceksiniz?”önceden belirlemeniz gerekiyor.

Bilindiği gibi 24 Haziran-05 Temmuz’da sınavla öğrenci alan özel okulların kayıtları yapılacak. Sınavla öğrenci alan özel okullar üç grupta öğrenci alıyor.

Birinci grup; TEOG sonuçlarını belirli oranlarda kullanarak kendi puanlarını kendileri hesaplayanlar (Robert, Fransız, Alman, Amerikan).

Bu okullardan birini seçmeyi düşünen öğrenciler bu okulların internet sitelerine girerek istenilen puan hesaplama yöntemini görebilir ve kendi puanını hesaplayabilirler.

İkinci grup; YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) sonucuna göre öğrenci alacak özel okullar. Özel okulların büyük bir bölümü 24 Haziran’da açıklanacak olan YEP sonucuna göre ve özel okulların kayıt takvimi doğrultusunda öğrenci alacaklar.

Üçüncü Grup; YEP sonucuna ve 06-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan merkezi tercih ve yerleştirme sistemi ile öğrenci alacaklar.

Ancak 24 Haziran-05 Temmuz tarihleri arasında özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler, 06-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak merkezi yerleştirme sistemine girme şansları yok.

Bu nedenle merkezi yerleştirme sistemine girmeyi düşünüyorsanız özel okullara kayıt yaptırmamalısınız. Özel okulların kayıt takvimini dikkate alarak puanınızın yettiği okula ön kaydınızı yaptırınız.

Ancak kesin kayıt günü daha çok istediğiniz özel okulda açık kontenjan varsa kaydınızı yaptırmadan bir sonraki kayıt dönemini beklemek zorundasınız.

Belirli birkaç okul dışında özel okulların kayıtları merkezi yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra (14 Ağustos) hızlanacaktır. Hatta bu dönemde umduğunu bulamayan, istediği okula giremeyen öğrenciler özel okullara yöneleceklerdir.

Bu dönemde de başarısı belirli özel okullar, hızla kayıt kapatacaklardır. Alternatif olarak, bildiğiniz ve başarısına güvendiğiniz özel okullardan birini düşünüyorsanız seçeceğiniz okula, merkezi tercih işlemleri biter bitmez kayıt-ön kayıt yaptırmanızda fayda var.

Merkezi tercih 6-16 Temmuz’da

24 Haziran’da, öğrencilerin YEP sonuçları ile birlikte sınavla öğrenci alacak okulların kontenjan tabloları ve bu okulların geçen yıl hangi yüzdelik diliminden öğrenci aldığı açıklanacak.

6 Temmuz tarihine kadar, sınavla öğrenci alan okulların kontenjan tablolarını inceleyerek bölgenizdeki sizin gidebileceğiniz okulların hangi yüzdelik diliminden öğrenci aldığını inceleyerek seçimlerinizi yapınız.

Seçtiğiniz okulları yüzdelik dilimine göre sıralayınız. Seçeceğiniz 25 okuldan kendi yüzdelik diliminize denk gelen okulu 15. sıraya yazınız.

Daha çok istediğiniz ve yüzdelik dilimi sizin yüzdelik diliminizden düşük okulları üst sıralara yüzdelik dilimi büyük olan okulları alta doğru sıralayarak seçiminizi tamamlayınız.

Süresi içinde okulunuza giderek tercih başvurusunda bulununuz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.