Yabancı dil eğitiminde reform gerekiyor

02 Ağustos 2016, Salı 16:00
AA

Yrd. Doç. Dr. Aylin Ünaldı, gençlerin İngilizce bilmeden liseden mezun olduğunu belirterek, reform yapılması gerektiğini söyledi

İngilizce yeterlilik sınavı IELTS’de Türkiye’nin 39 ülke arasında 23’üncü olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylin Ünaldı, “British Council’in kısa bir süre önce yayınladığı bir raporda da Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerde aslında bu eğitimin başarılı olmadığı vurgulandı” dedi.

İngilizce derslerinin diğer derslerden çok farklı bir şekilde programlanması gerektiğini ifade eden Ünaldı “Senede 3-4 defa öğrencilerin bir üst seviyeye geçip geçemeyeceklerini belirleyen bir merkezi sınavlar dizisi olmalı.

Öğrenci sınavı geçene kadar o seviyede kalmalı, gerekirse o seviyede mezun olmalı. Merkezi, ulusal ve iyi kaliteli bir sınav olmalı.

Sınavlar seviyelere göre, iletişimsel İngilizcenin ölçülebileceği şekilde düzenlenir ve yapılandırılırsa, sınıflarda yapılan öğretim ve öğretmen eğitimi üzerinde de çok olumlu gelişmeler izleyebiliriz” dedi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.