Doğru ortam hazırlanırsa yaratıcılık geliştirilebilir!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genetik sınırlar koysa da, her birimiz bir dizi potansiyele sahibiz. Hayal gücümüzü kilidini açmak için belki sadece bir sanat kursuna ya da bir kitaba ihtiyacımız vardır. Çünkü yaratıcılık, değeri olan orijinal fikirlere sahip olma sürecidir… Bu tek bir olay değil, bir süreçtir ve gerçek yaratıcı süreçler, yaratıcı iç görüler ve taze fikirlerin yanı sıra eleştirel düşünmeyi de içerir.

Öğrenme Tasarımcısı ve Yazar Ömür Doğan, yetişkinlerde yaratıcılığın öğrenilebileceğini, ancak bu sürecin kendine inanmakla başladığını dile getiriyor. En başta çevresel sorunları, sizi aşağı çeken insanları kendinizden uzaklaştırmakla işe başlamanız gerekiyor. Temeli oluşturmak için ise hayal gücünü daha fazla kullanmak, fikri başlangıçta öldürmemek, fikirlerden başka fikirleri doğurmak ve fikirleri somutlaştırarak prototipler çıkarmak önemli.

Ömür Doğan, “Yaratıcılık insanın iş hayatı için neler sağlayacak?” sorusunun cevabını şu şekilde veriyor; “Yaratıcılığımızı geliştirir ve öğrenmeyi öğrenirsek geleceğin iş dünyasına daha hazır hale geliriz. Hatta bu alınan akademik eğitim kadar önemli.”

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından açıklanan 2025 yılında iş hayatında en çok ihtiyaç duyulacağı ön görülen 10 temel yetkinlikten ilk beş tanesi doğrundan yaratıcılık ve öğrenmeyi öğrenmeyle ilişkili.

Geleceğin en temel 5 yetkinliğini

1. Analitik Düşünme ve İnovatif Olma

Çalışanın sorgulama ve olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurmasına fayda sağlayan analitik düşünme becerisi, karşılaşılan olumsuz bir durum ve kriz anında daha soğukkanlı kararlar almayı ve olayları farklı açılardan düşünebilme avantajını sağlar. Objektif bir bakış açısıyla iş yaşamında kalıcı çözümler üretip yenilikçi ve inovatif yaklaşımlar yakalamak için yaratıcılık anahtar rolündedir. 

2. Aktif Öğrenme ve Öğretim Teknolojileri

Günümüzde teknolojinin getirdiği yeniliklerden en etkin biçimde faydalanıp öğrenme stratejilerini bu doğrultuda planlamak aktif öğrenme sürecini besleyen önemli bir faktör. Unutulmamalı ki geleneksel eğitim yöntemleri kadar teknolojinin gerekliliklerini karşılayan öğretim teknikleri ve bununla aktif biçimde ilişki kuran birinin öğrenme süreci çok daha kalıcı olacaktır. Üstelik yaratıcılık ve öğrenme benzer şekillerde çalışır. Yani yaratıcılık ve öğrenme birbirini besler ve geliştirir.

3. Karmaşık Problem Çözme

Bugünün ihtiyaçlarına cevap vermek için yeterli olan bir bakış açısı belki de birkaç yıl sonra yeterli olmayabilir. İhtiyaçların tamamına büyük oranda karşılık verecek yetkinliği kazanmak ise karmaşık problem çözme becerisi ile mümkündür. Günümüzün karmaşık problemlerini çözmek yetmiyor artık, onları aynı zamanda yaratıcı bir şekilde çözebilmek, iş yaşamında fark yaratabilmek için çok önemli…

4. Eleştirel Düşünme ve Analiz

İster iş yaşamı ister günlük yaşam olsun, hedefinize ulaşıp verimli sonuçlar almanız için eleştirel bir düşünme süreci ve her açıdan analiz yapma becerisi en elzem yeteneklerden biridir. Unutulmamalıdır ki problemleri çözme adımındaki geniş perspektifli düşünmeniz iş hayatınıza artı değer katacaktır. Sorgulama, öğrenmenin ve yaratıcılığın başlangıç noktasıdır. Eleştirel düşünme süreci ve yaratıcılık birbirini takip eden, iç içe geçmiş, böyle kullanıldığında iş hayatında fark yaratmamızı sağlayan iki temel düşünme biçimi.

5. Yaratıcılık, Orijinallik ve Girişimcilik

Yaratıcılık ve orijinallik yansıtılmadan yapılan her iş dikkat çekme noktasında sınıfta kalır. Yapılan girişimcilik çalışmaları ile farklı ve özgün dokunuşlara imza atıp iş yaşamında öne çıkmak sizin yaratıcılığınızla doğru orantılı. İş hayatında ufacık yaratıcı dokunuşlar bile hem şirketler hem de bireyler için çok büyük farklar yaratabilmektedir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder