Ruh doymadan karın doyar mı?

30 Mayıs 2018, Çarşamba 11:29
AA

Bir cuma akşamı tesadüfen TLC TV’de rastladım “Ruhun doysun” programına. İlk başta yanlış görüyorum sandım. Sonra yavaş yavaş duyduklarımla, dinlediğim şiir gibi gelen seslerle sakinleştim. Ama mıhlandım ekranın karşısına. Sanki oradaydım, sanki Mehmet Gürs bana da yemek yapıyordu o konteyner evinde.

Sonra her hafta yayınlanmayacağını anlayıp internetten Grundig destekli açtıkları internet sitesini yalayıp yuttum. İyi geldi ama yetmedi. Her hafta çekseler, binlerce bölüm olsa, haftada iki gün yayınlasalar yine de ruhumu doyuramazdım herhalde. Bir kısmım doyar gibi. Ama eksikliklerini hissettiğim an ki bu genelde TV’da seyredecek hiçbir şey bulamamla alakalı.

Ruhun doysun hakikaten sofistike bir iş. Ama öyle küçümseyen, reddeden, tepeden bakan bir şey yapmıyor. Mehmet Gürs’ü hiç tanımıyormuşum meğer. Ne kadar kıymetli, ne kadar alçakgönüllü, ne kadar maharetli bir adammış meğer. Her şeyin para pul olmadığını, artan yemeklerden başka ne lezzetli şeyler yapılabileceği kısımları yok mu? Bitirdi beni sonra resetleyip tekrar başlattı.

İnternette yayınlanan yemeklerden bir kısmını denedim. Hakikaten parmaklarınızı yiyorsunuz. Öyle yalan, dolan, eksik tarifler yok. Harbiden kendi tarifleri var ki, bunu kaç şef yapar inanın bilmiyorum.


Mideni ve hırslarını doyurma

Ruhun Doysun şunu söylüyor: “Dünya üzerinde 844 milyon insan açlıkla mücadele ederken, her yıl 1.3 milyar ton gıdanın çöpe gidiyor olmasını önemsiyoruz. Çünkü dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını karşılar, hırslarına yetecek kadarını değil!” Özeti bu. “Mideni, hırslarını değil ruhunu doyur, gerisi gelir” diyor kısaca.

“Çocuklarımıza nasıl bir yer bırakacağız? Küçük üreticiyi, atalık tohumlarımızı nasıl koruyacağız? Yolda ve sofrada gıda israfının nasıl önleyeceğiz?” gibi cesur sorular soruyor Gürs. Cevaplarını elbette kesin olarak veremiyor ama sormak bile cevaba giden yolun yarısı etmez mi?

“Geri dönüştür” ana temasının altına imzasını atan Grundig’in marka değeri inanılmaz arttı gözümde. Mehmet Gürs’ten talebim ise bunun hiç durmaması ve daha çok anlatması yönünde. Yemek programı yapıyoruz adı altında yıllarca yiyerek yemeği tanımlayan gurmelere, bizi ülke ülke, şehir şehir restoran tanıtımı seyretmeye maruz bırakanlara, ülke gerçeklerine, dünyanın haline yaşadıkları yabancılığı bize aktaranlara da tavsiyem “Ruhun Doysun” la tanışmaları. Bu tavsiye sadece gurmelere değil, influencer adı altında deli paralar alarak-sosyal sorumluluktan uzak- restoran tanıtacağım diye beynimizi şişirenlere… Tabii buna çanak tutan yiyecek-içecek sektörünün tamamına. Anlıyorum ki hepiniz kendi hırslarınızı doyurmuşsunuz şimdiye kadar…

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.