Size hiç “bir seans dans dersi” reçete edildi mi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Belki duydunuz, geçtiğimiz aylarda Bodrum Amerikan Hastanesi açıldı.

Hastanenin inşası kolay olmadı; çünkü kazılarında geç Roma Dönemi’ne ait çok özel mozaikler çıktı.

Bu yüzden Bodrum Arkeoloji Müzesi ve Kültür Bakanlığı devreye girdi.

1.5 sene boyunca yapılan hummalı bir çalışma sonrası mozaikler hastanenin hemen girişinde, cam kaplı bir bölmenin altında korumaya alındı.

Dünyanın ilk müze konseptli hastanesi de böylece ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde ünlü yelken yarışı Bodrum Cup’ın de başlaması vesilesiyle hem o muhteşem mozaikleri görmek, hem robotik cerrahiyle donatılan hastaneyle tanışmak hem de bütünsel sağlık anlamında başladıkları Code Lotus programı ile tanışmak için Bodrum’daydık.


Sanatın iyileştiren gücü

2017 yılında “İyileştir Kendini” mottosuyla başlayan Code Lotus projesi ve faydaları ile de tanıştık.

Sadece fiziksel sağlığın yeterli olmadığı, ruhsal sağlığımızın da aynı derecede önemli olduğu vurgusu yapan Code Lotus’da özel eğitim programları ve meditatif atölye çalışmaları yapılıyor.

Yoğun stres altındaki çalışanlar, hastalar, hasta yakınları yoga, pilates, meditasyon, nefes ve müzik, ebru sanatı gibi tıbbi iyileşmeye destek olacak programlara katılabiliyor.

Biz Amerikan Hastanesi’nde de uygulanan mini bir programa dahil olduk ama o kısacık zamanda bile farkındalık yaşamayı başardık.

Şöyle ki; hepimize darbuka gibi birer müzik aleti verdiler.

Ve çocukluk çağında telkin olmadan nasıl müzikle, dansla, resimle uğraştığımızı hatırlamamızı istediler.

Çocuklar sanatla doğdukları günden itibaren ilgileniyor ama büyüdükçe “Senin yeteneğin yok” denilip, bedenin sanatla bütünlüğünü kaybettiriliyor.

Oysa hepimizin, çok büyümüş olsak bile sanatın bir yönü ile uğraşmaya ihtiyacımız var.

 

Sanat terapisi neden önemli?

Sanat terapisi, özellikle öğrenme güçlüğü, şiddetli stres, taciz travması, depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik konularda inanılmaz etkili.

Kişilerin serotonin düzeylerini yükselterek anksiyete ve depresyonla mücadeleye yardımcı oluyor, travmatik olayları görsel olarak ifade ederek hafifletilebiliyor.

Sanat aynı zamanda yaşlılarda hafıza ve akıl yürütmenin geliştirilmesinde de etkili.

Araştırmalar, resim yapmanın, demans ve diğer nörolojik hastalıkları olan kişilerde hatıraları geri getirebileceğini gösteriyor.

Dünyada kanser tedavisinde de kullanılan bu özel terapinin gücü, belli ki zamanla tüm hastanelere ve sağlık merkezlerine yayılacak.

İçinizdeki derin anlamı keşfetmek ve iyileşmek için siz de mutlaka resim, seramik, ebru gibi bir sanat dalışla ilgilenin. İlla yeteneğiniz olması gerekmiyor.

İyileşmenin başlangıcı kendini iyi ifade edebilmek, içini dışına aktarabilmekten geçiyor...

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder