Çerkesleri dinledik, sıradaki gelsin!

18 Ocak 2015, Pazar 05:00
AA

Çözüm sürecinin bitmeyen pazarlıkları, diğer etnik gruplarda huzursuzluk yarattı. “Bütün kimlikleri kucaklayacak, çoğulcu bir demokratikleşme hareketi beklerken devlet Kürtlerle pazarlığa oturdu, bu Türkiye Halkları’nda umutsuzluk yarattı. Biz hiç bir zaman ayrılıkçı olmadık, bizim üniter devletle değil, ulus devlet ideolojisiyle problemimiz var, kültürel taleplerimiz kulak ardı edildi.” diyor, Çerkes kökenli Çoğulcu Demokrasi Partisi kurucuları.

[[HAFTAYA]]

Silaha sarılmadık da hata mı ettik der gibiler. Kürtlerin büyük bir grup olmasının dışında, şiddete dayalı silahlı mücadele yaptıkları ve sadece kültürel değil, kendi bölgelerinde özerlik gibi siyasi talepleri de olduğu hatırlatılınca Türkiye’nin en büyük 3. halkı olarak diğerlerini de milli birlik ve kardeşlik projesi içinde kendi etraflarında birleştireceklerini anlatıyorlar. Çerkes Halkları İnsiyatifi 5 yıldır hükümetle toplantılar ve 3-4 kez de miting yapmış. Seçimlere bağımsız adaylarla katılmaya ve Tatar, Gürcü, Boşnak, Laz ve Azerileri de kucaklayarak destek almaya hazırlanıyorlar.

Kültürel taleplerinin başında da ana dilde eğitim geliyor. Ama asıl sorun örgütlü olamadıkları için sistemden pay alamamak değil mi? Yoksa şahsen ben çoğunluktaki ve tahakküm ediyor denilen Türk ve Sünnilerdenim de ne oluyor?

Taraf olmayınca bertaraf edilmek istenen azınlık gibi hissediyorum.

AİLEYE DEVLET ELİYLE YARDIM

Bu iktidar döneminde kabinedeki tek kadın bakan olup da kadınlar için bir şey yapmak kolay değil. Başarılı olsanız bile soluğu belediye başkanlığında alıverme riski var! Ayşenur İslam, tam da Sağlık Bakanı’nın kadına kariyer olarak anneliği öngörmesinin ardından geniş bir paket açıkladı; içeriği “Yeter ki sen daha çok doğur, çocuklarına bak, biz maddi destek oluruz” diye özetlenebilir.

Tabii sadece eve ekmek götürebilmek için temizliğe giden kadın için bulunmaz nimet. Ama üniversite mezunu, kariyer hedefli kadın, devlet para veriyor diye evinde oturur mu, çok çocuğun amacı nüfus politikasının dışında kadını eve kapamak mıdır, ayrı bir tartışma konusu. Ben olumlu gördüğüm yanını yazmak istiyorum: Aile danışmanları.

Kadına şiddeti, aile içi tacizi (ensest), engelli ve yaşlı bakımını bu danışmanlarla planlayıp denetleyebilirsiniz. 5 bin uzman, 4 il Farklı özellikleri nedeniyle pilot bölge olarak seçilen Sakarya, Kırıkkale, Rize ve Ankara Altındağ’da başlayacak uygulamada 5 bin uzman masa başında değil, bilgisayarıyla sahada görev yapacak. Bir aileye gittiği zaman, şiddet varsa kadını korumaya alacak, engelli varsa bakımını sağlayacak, çocuk tacizi varsa ortaya çıkaracak. Tam da hayal ettiğim sosyal devlet!

Amerikan filmlerinde bunlar her ne kadar çocukları ailesinden koparan ceberrut memurlar olarak karakterize edilirse de Türkiye’de lazım. Bugüne kadar bu görevi mahallelerde örgütlenen partili kadınlar üstlenmişti, yapılan yardımlar da partinin sanılıyordu. Şimdi devlet memuru görevini yapacak, insanlar da sadaka değil, hak ettikleri yardımı aldıklarını anlayacaklar. Burası çok önemli. Uygulamayı önemsiyorum.

İzleyip göreceğiz

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.