Köprü ücreti bayram sadakası oldu!

03 Temmuz 2016, Pazar 16:00
AA

Bayramda köprüden niye bedava geçtin?Yapımcı firmanın başının gözünün sadakası olarak! Nasıl mı? Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti 121 lira olarak hesaplanmış ama kamuoyunda ‘çok’ diye tepki büyük olunca 90 liraya indirilmişti. Açılış töreninde ise bizzat RTE’nin ağzından bayram tatili süresince köprüyü yapan müteahhitlerin sadakası olarak bedava olacağı müjdelendi! Oradan bedava geçiyorum diye mutlu olan ey vatandaş! Bayram diye müteahhitin sadakasını aldın, köprüden bedava geçtin, “Allah razı olsun!” diye dua et! Bir de paralı olduğu zaman bile geçmeye devam et.

Peki ya geçmezsek?

Çünkü eğer garanti verildiği kadar, yani günde 30 bin araç geçmezse, firma zararetmesin diye üstünü 22 yıl boyunca devlet ödeyecek. Hangi parayla? Senin benim verdiğim vergiyle! Bari siz geçin de, geçmeyen, hatta arabası bile olmayan bizlerin parası inşaat şirketine gitmesin!

Terörsüz, barış içinde bayram

Hepinize huzurlu, barış içinde bir bayram tatili dilemek istiyorum. Bizim eskiden Şeker Bayramı diye adlandırdığımız ve gerçekten de şeker tadında geçen ama şimdiki adıyla Ramazan Bayramı denilen tatilde, şeker tadı, yerini korku ve endişeye bıraktı. ABD’den alınan istihbarata göre IŞİD’in eylem yapması için Türkiye’ye yolladığı 4’er kişilik hücrelerden oluşan 4 ayrı timden sadece 3 canlı bomba kendini patlatarak yok oldu. Diğer 13’ü hayatta ve aktif. Bunların tıpkı Tunus’ta olduğu gibi tatil yörelerinde plajlara, otel ve restoranlara saldırı düzenleme ihtimali yok değil. Bu nedenle oralarda önlemler de artırılmış. Allah hepimizi teröristlerden korusun

IŞİD niye saldırıyor?

Herkesin merak ettiği soru şu; IŞİD neden kendisini desteklediği iddia edilen Türkiye’yi hedef alıyor? Konunun uzmanlarına göre IŞİD, Suriye’de Esad rejimini devirmek için Türkiye tarafından başta muhalif güç olarak desteklenen cihatçı hareketlerden oluştu. El Nusra, Kaide, ÖSO derken oraya giden militanlar bölgede en güçlü olan IŞİD’e katıldı. O kadar ki, Batı’da artık Türkiye’ye “Suriye Otoyolu” ismi takıldı.

Baskı ve darbe

Ta ki korkunç infaz ve uygulamalara tepki gösteren AB ülkeleri ve ABD, Türkiye’ye baskı yapıp sınır geçişlerini kontrol altına aldırana kadar. Böylece günde 2500’e kadar çıkan Suriye’ye geçen militan sayısı artık kaçak yollardan olmak üzere günde 200’e inmiş ve bu da örgüte büyük darbe vurmuş! Adıyaman, Bingöl, Gaziantep, İstanbul’da rahat rahat örgütlenip militan toplayan, Suriye’ye silah ve teçhizat yollayan örgütün hareketleri sınırlanmış. Militanları eskisi gibi Türkiye hastanelerinde tedavi edilemiyor. Bunlar cezasız kalmaz!

İlişkiler normalleşince...

RTE’nin köprü açılışında söylediği gibi “Terör öyle bir beladır ki, akrep gibi döner, sizi de sokar!” Nitekim, şimdi sokma döneminde, çünkü Türkiye politika değiştirdi, dümen kırdı, tornistan etti, başka sulara yelken açtı. İsrail ve Rusya ile ilişkilerin normalleştiği açıklamalarının yapıldığı gün Rusya coğrafyasından militanlarla havaalanı saldırısı yapılması “manidar”! Biter mi? Hayır, devam eder. Üstelik IŞİD’in iktidarı bitse bile, elindeki 30 bin silahlı militanın hepsi öldürülemez. Nereye kaçacak onlar? Ürdün, Katar ve maalesef Türkiye’ye

Sıradaki haber yükleniyor...