Meclis'ten paket değil ölü çıkacak!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eğer söylenenler doğruysa, herkesin gözü karardı. Muhalefet “Cesedimizi çiğnemeden bu paketi çıkaramazlar” diyor. İktidar “Ölüme kadar gider, bu paket çıkacak” diyor! Zaten sokaklarda ölüm kol geziyor. Cinayet, tecavüz, şiddetin bini bir para. Herkesin tepesi atmış, kime saldırsam diye bilenmiş, bekliyor. Kartopu attı diye adam öldürüldü yahu, daha ne olsun! Ve bu öfke ortamında ortalığı yatıştırması, herkesi kucaklaması gereken, en akil olması, en baba olması gereken kişi, Saray’ından “Bu paket çıkacak, hepinizin görevi bu” diye ahkâm kesiyor. Aleyhinde konuşanın ipi çekiliyor.

[[HAFTAYA]]

Engelleme muhalefetin hakkı

Muhalefetin görevi yasa çıkarmak değil, o yasaya katılmıyorsa engel olmaktır. Majestelerinin muhalefeti değilse eğer. Bana en acı gelen de canları pahasına muhalefet yapıyorlar, yine de güven veremiyorlar. Ortada dolaşan laf “CHP, AKP’yle anlaştı, muhalefette kalacak! HDP, AKP’yle anlaştı, mahsus seçime parti olarak katılıyor!” Asıl MHP’yi göremiyoruz ortalıkta, AKP’yle o anlaşmış olmasın her zamanki gibi?

Sayısal çoğunluğun baskısıyla işler yürüyecekse o demokrasi değildir. Yok hepimizi imha etmeye niyetleri varsa, Gülayşe Koçak’ın yazdığı Siyah Koku kitabında okumuştum; işler öyle sarpasarar ki yönetenler bütün ülkeye uyuşturucu gaz sıkarlar, herkes zombi gibi dolaşır, hiç bir şeye karşı çıkmaz! Biber gazı sıkacağınıza böyle bir gaz sıkın da siz alıp satarken, siz canımıza okurken, siz ağaçları keserken biz de tepkisiz, susup oturalım! Ama ne olur, zekamızla alay edip Boliwoot filmi senaryolarıyla kızıma suikast düzenlediler filan yapmayın. Ayıp oluyor!

90 yılda ancak 3. kadın vali!

Kadın cinayetlerinin, kadına karşı şiddetin tavana vurduğu bir anda bir kadın vali ataması ferahlatıyor! Yasemin Özata Çetinkaya, Mülkiye mezunu, 19 yıllık kaymakam. Mülkiye dediğimiz AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin kamu yönetimi bölümünü seçen öğrencilerin tek bir ideali vardır: Önce kaymakam, sonra vali olmak. Ne ki kız öğrenciler yıllarca at sırtında köyleri gezemez diye kaymakam atanmadılar. İlk iki kadın vali de meslek dışındandı. O nedenle Kayseri Talas Kaymakamı Yasemin Özata Çetinkaya’nın vali olarak atanması bir ilk ve çok önemli! SBF Siyaset ve Kamu Yönetimi bölümünden yüksek lisansı ve KTÜ’den doktorası olan 3 çocuk annesi yeni valimizi kutluyor, arkası gelsin diyorum.

Bizden bir ses çıkaramadık!

Gündemin karanlığından bunalıp sığındığım bir liman olmuştu TV8’deki “O Ses Türkiye” yarışması. Çok başarılı amatörler de dinledik, yarı profesyoneller de, niye gelmiş dediğimiz tipler de. Jürinin birbirlerine takılmaları derken Elnur Hüseynov’un her türlü kullanabildiği sesi herkesi hayran bıraktı. Birinciliğine itirazım olmadığı gibi katkım var, iki kez kendisine oy kullandım! Ama Türkiye’den çıkan bir ses de olamadı demek ki. Sonuç olarak bu bir şov programı, önemli olan şovun kalitesi tabii ama yine de ben “Yarışmaya Türk kimliği taşımayanların katılmasının ne kadar doğru olduğu tartışmalı” diyorum. Sadece Elnur değil, pek çok yabancı vardı ve çok iyiydiler. Bizden bir tek ses çıkamıyor mu diye düşünmez miyiz? Ayrıca gelenek değişmedi ve bütün kadın yarışmacılar elendi, finalde 4 erkek dinledik! Bütün popçular da elendi; iki türkücü, bir Türk Sanat Müziği sesi, nasıl olduysa bir rapçi ve bir tenor! Sonunda en iyi sese oy verdik! Ve duyduk ki Eurovision’a gidiyormuş, tabii ki bizim için değil, ülkesi için. Finale kalan son 8 yarışmacının da elinden tutsunlar, hak ediyorlar. İyi yarışmaydı, yokluğunu duyacağım, teşekkürler Acunmedya.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder