Placido Domingo'ya sürpriz doğum günü

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Demet Sabancı Çetindoğan yaşayan müze karakterindeki yalısına Placido Domingo’nun onur konuğu olduğu akşam yemeğine davet ettiğinde tabii ki çok sevindim: Bir iş gezisi için İstanbul dışında olacağımdan ünlü tenorun konserini kaçırıyordum, hem sanatçıyla tanışabilecek, hem de bu çok özel ortamı paylaşabilecektim.

Ama daha da fazlası oldu: Yemeğin sonunda özel müzik eşliğinde gelen pasta Domingo’yaydı! Sanatçının doğum gününü birlikte kutluyorduk! Zaten gecede ne özel değildi ki: Bir masanın etrafında toplanabilecek kadar küçük davetli grubunun nerede oturacağını bulması tabağının önündeki karikatürü sayesindeydi! Kimse karikatür krizi çıkarmadı! Hatta çay servisinde fotoğraflarımızın olduğu çay poşetlerini bile saklamak için fincanından alıp cebine koydu!

[[HAFTAYA]]

Bu özel davetin nedeni ise Placido Domingo’nun Europa Nostra’nın başkanı olması. Demet Sabancı Çetindoğan da aynı derneğin Türkiye bölümüne destek olmak için kurulmuş ONE Derneği’nin Başkanı. Bu derneklerin amacı Avrupa’nın kültürel ve doğal mirasının korunması. Placido Domingo’nun bu kadar önemli bir derneğin başında olduğunu bilmiyordum!

Ünlü sanatçı, Demet Sabancı’nın müze değerindeki yalısını Saffet Emre Tonguç rehberliğinde gezdi. Padişahın kahvecisinin yalısının bugün sadece üçte biri ayakta, ki o bile bin m2! Osmanlı hayranlarına hatırlatılır, kahveciye bile köy kadar yalı! Biz sadece hamamı, akvaryum gibi kapalı havuzu ve kahve odasını gezebildik, vakit yoktu. Demet Sabancı Çetindoğan, yalısını davetlilerine, kendilerini çok özel hissettirecek bir ev sahipliğiyle açarak Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmayı seviyor. Daha önce de davetli olup da gidemediğim yalıyı bu özel davetle gezebildiğim için şanslıyım!


Konserine gidemedim ama Placido Domingo ile Sabancı Yalısı’nda anı fotosu çektirebildim.

Europa Nostra’nın kimliği

Avrupa’nın kültürel mirasının korunmasına çalışan Europa Nostra’nın Türkiye’deki kültürel mirasın korunması için yaptığı somut işbirliği Mardin’deki St. George Kilisesi’ne uygulanacak Kültür Merkezi Projesi. Bu işbirliğine ONE Derneği yardımcı oluyor. Projenin başında ise restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay var. Elliden fazla Avrupa ülkesinde 5 milyonu aşkın üyesi bulunan Europa Nostra 52 yıldır çalışıyor. Europa Nostra Türkiye ise 2010 yılında kuruldu. Üyeleri arasında Doğan Kuban, Bozkurt Güvenç, İlhan Tekeli gibi ünlü akademisyenlerin olduğu derneğin başında Zeynep Ahunbay var. Demet Sabancı Çetindoğan’ın başkanlığını yaptığı ONE (Ortak Nesiller Derneği) ise aynı amaçla Nisan 2014’de kuruldu. Üyeleri arasında İlber Ortaylı ve Ahmet Kocabıyık da var.

Bu ülkede gazeteci ölümü olağan!

“Bir güvercin tedirginliğiyle” yaşadığı ülkesinde sırtından kurşunlanarak katledildi. Hrant Dink solcuydu, Ermeniydi, gazeteciydi. Bunlar öldürülmesi için gerekli ve yeterli mi? Ya öldürenlerin korunması? Olayın gerçek faillerinin bulunamaması, en azından özendirici olduğu şüpheli devlet görevlilerinin korunması ve hatta ödüllendirilmesi, davanın bir türlü gerçeğe ulaşamaması?..

Bu olayın dumanı tüterken sadece fikir özgürlüğünü savunmak için yapılan bir destek yayınına uygulanan sansür ve hedef gösterme?.. Cumhuriyet Gazetesi, Madımak Oteli gibi kundaklanırsa, önündeki kışkırtılmış kitleler saldırır ve içindekilerin kılına zarar gelirse bu ülkeyi yönetenler mutlu mu olacak? Başbakan niçin olmayan bir gerekçeyle gazeteyi ve çalışanları hedef gösterip adeta olay çıkarmak istiyor?

Başöğretmenden daha yüksek not almak için mi? Bu topraklara barış, huzur, demokrasi, fikir özgürlüğü ne zaman gelecek? Ve bu ortamda patron masanın başına geçti. “Gerek görülmesi halinde” yapması görev tanımında olan bakanlar kuruluna başkanlık etmesinin nedeni Cizre’de sahnelenen oyun mu? Engellenemeyen IŞİD suikast girişimleri mi? Yoksa ekonominin frenlenemeyen baş aşağı gidişi mi? Ne oldu? Arkada bıraktıkları, o olmadan başaramadı mı?

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder