Yaşam onların da hakkı

28 Eylül 2014, Pazar 05:00
AA

Biz insanları seviyoruz. Hayvanları da seviyoruz. İnsan haklarına saygı duyduğumuz kadar can dostlarımız, hayvanların da başta yaşam olmak üzere haklarına saygı duyuyoruz. Dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde “Sokak hayvanı” diye bir şey yok. Kediler ve köpekler sokakta yaşamıyor. Bizde ne yazık ki insanlar bakmak için satın aldıkları hayvanları bir süre sonra sıkılıp sokağa terkediyor! Belediyeler, gelişmiş ülkelerdekinin aksine uyutmak yerine bu hayvanlara sahip çıkıyor. Bu iyi. Ama açlıktan köpeklerin birbirini yediği Niğde barınağı gibi çoğunda yaşam koşulları uyutulmaktan beter! Kadıköy ve Ataşehir Belediyeleri bu pazar bizi barınağa bekliyor. Gidelim görelim. “Satın alma, barınaktan evlat edin” diyor, hepinizi bekliyoruz.

[[HAFTAYA]]

Otomobile yolcu aranıyor

İlk duyduğumda “Bu bizde tutmaz!” demiştim ama açıklandığı perşembe gününden cuma sabahına 5 bin kişi indirmiş uygulamayı, “Oha!” dedim. Demek ki tutar. Hele önümüz Kurban Bayramı. Herkes “memleketine” gidecek. Uçak pahalı, otobüs biletleri tükenmiş ve yurdun dört bir yanına saçılmış üniversite öğrencileri biletlerini önceden almamış olacak. Bu uygulamayı duyarlarsa, ilk kez bayramda onlar deniyecek. Aha da buraya yazıyorum. “Ay merakta bırakma, nedir bu uygulama” derseniz, “Blablacar” yani Türkçe’ye “çalçene otostop” diye çevirebileceğimiz bir durum. Arkadaş, arabasıyla İstanbul’dan Adana’ya gidecek. Yol uzun, benzin pahalı, tek başına yolculuk sıkıcı. Facebook profili de var. Bu siteye kayıt yaptırıyor. akıllı fikir uçurdu “4 Ekim’de Adana’ya gidiyorum, üç kişilik yerim var, paylaşmak isteyenlere adam başı 60 TL” diyor. Böyle bir alternatifi değerlendiren yolcu önce vereceği paraya bakıyormuş, sonra güvenlik geliyormuş. Türkiye’de güvenlik değerlendirmede birinci neden olabilir. Site yöneticileri için de güvenlik çok önemli. Şöförün de, yolcunun da kimlik bilgileri, adresi, telefonu, herşeyi kayıt altında. Fiyatı öneriyor, tavan fiyat belirliyor, böylece kar amaçlı olmasını engelliyorlar. Ama bir kar eden var: Kendileri de darda kalınca önce laf olsun, sonra iş olsun diye bu işi yapanlar! Türkiye’de 8. bürolarını açıyorlar. Avrupa’da her ay 2 milyon kişi bu sistemi kullanıyor, yatırım için geçenlerde 100 milyon dolar bulduklarını duyunca rakamı iki kez tekrarlattım! Bu hikayeyi şunun için yazdım: İhtiyaç duyabilir, kullanırsınız. Evde oturup da KPSS sonucuna göre tayin bekleyip ağlayacağınıza kafayı çalıştırıp iş icat edin! Konuştuğum genç 30’lu yaşlarındaydı!

Kadınlar başarıya alkış istiyor

“Hayatta en çok istediğim şey alkışlanmaktı. Bunun için tiyatrocu olmak istedim. Ama izin vermediler. Şimdi alkış istiyorum.” Herkesin oynadığı bir rol var hayatta. Göknur Atalay, ODTÜ’den mezun olup enerji sektöründe büyük bir şirket sahibi ve bu sektörün en büyük tek kadını olunca Yılın Kadın Girişimcisi seçildiği törende öyle çok alkış aldı ki çocukluk hayalleri gerçek oldu! Garanti Bankası, Kagider ve Ekonomist Dergisi’nin 8’incisini düzenlediği yarışma öncesi fuaye, yine kadın matinesi görünümünde. 17 finalist yarışmacı, yakınları, izlemeye gelenler hep kadın. Garanti Bankası Nafiz Karadere’nin istediği tam da bu. Anadolu Sohbetleri için gidilen her yerde görülen erkek kalabalığı, kadınlar niye yok sorusunu sordurunca destek geliyor. 8 yıldır izlediğim ödül törenlerinde öyle güzel yaşam ve başarı öyküleri var ki, içimiz umut doluyor. Zaten jüri de seçimde zorlanıyor ki bu yıl 4 dalda 7 kadına 6 ödül verildi! Daha çok kadın, daha çok başarı getirecek ülkeye! Alkış hepsine!

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.