Yazın en hafif yemeklerini onunla yapın, öyle şifalı ki!

Ülkemizde sağlıklı beslenme bilinciyle son yıllarda sofralarımızda daha fazla yer bulan, sıcağından soğuğuna farklı lezzetlerde karşımıza çıkan semizotu tam bir şifa deposu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak semizotunun 10 önemli faydasını sıralıyor...

Son Güncelleme:
A A

Kendine has ekşimsi, tuzlumsu bir bitki olan bu ilkbahar sebzesinin köken Orta Asya’ya dayanmakla birlikte, Avrupa’da ve Asya’da da yaygın olarak tüketiliyor. Ülkemizde sağlıklı beslenme bilinciyle son yıllarda sofralarımızda daha fazla yer bulan, sıcağından soğuğuna farklı lezzetlerde karşımıza çıkan semizotu tam bir şifa deposu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, semizotunun 100 gramında 32 kalori bulunduğunu, bu yönüyle diyetlerde de güvenle yer alabileceğini belirtirken “Üstelik bu bahar sebzesi demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden oldukça zengindir. Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır” diyor. Buna karşın zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesinin önerilmediğini söylüyor...

KALBİ KORUYOR

Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega-3 yağ asitler, a-linolenik ast, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.


KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gibi, kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynuyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Semizotu; A, B1, B2,B6, C, E, niasin, nikotinik ast, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminlerden ve özellikle K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn minerallerinden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda sağlıyor.


CİLDİ VE GÖZÜ KORUYOR

Ciltte kuruluk gibi sorunlara fayda sağlayan semizotu, içeriğindeki A vitamin sayesinde göz problemlerine karşı da koruyucu etkiye sahip.

FORMDA KALMAYA YARDIMCI OLUYOR

Düşük kalori ve düşük glisemik indeks ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu, formda kalmaya da yardımcı oluyor.


YORGUNLUK, HALSİZLİK VE DEPRESYONA İYİ GELİYOR

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, günümüzün önde gelen şikâyetlerinden olan yorgunluk, halsizlik ve depresyona da iyi geliyor. Bilişsel fonksiyon ve büyüme, gelişmeyi destekliyor.

KABIZLIĞI ÖNLÜYOR

Semizotu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

KANSERİN BESLENME TEDAVİSİNDE ÖNERİLİYOR

Antioksidan ve antienflamatuar etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Mide botoksu ile kısa sürede kilo vermek mümkün