Yazın hangi parfüm kullanılır?

Parfüm denince çoğu insanın genel olarak kafası karışıyor. Yazın hangi parfümler kullanılır? Kışın hangi kokular sürülür? Hem mevsimlere göre parfüm kokuları değiştiği için hem de koku zevki kişiden kişiye tamamen değişkenlik gösterdiği için parfüm seçimi zorlaşıyor. Yaz gelince akla ilk olarak fresh kokulu parfümler, meyvemsi erkek parfümleri gelse de parfüm tavsiyesi alınacağı zaman içgüdülere göre hareket edilmeli. İşte yazın hangi parfüm kullanılır? Sorusunun cilt tiplerine göre cevabı!

20 Haziran 2020, Cumartesi 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Parfümün çalışma prensibi: Sıcaklık

Parfümün çalışma prensibi: Sıcaklık

 • Sıcaklıkların arttığı yaz mevsiminde kullandığımız parfüm büyük önem taşıyor. Çünkü parfümün çalışma prensibi tamamen sıcaklığa bağlı.
 • Parfüm aslında nötr bir ortamda da çalışan aromatik moleküllerden oluşuyor. Bu moleküller ciltle temas ettiğinde sıcaklıkla buharlaşmaya başlıyor ve havaya karıştıklarında ortaya kokusunu salıyor.
 • Dolayısıyla parfümün içindeki malzemenin ve moleküllerin uçuculuğunu test etmek oldukça büyük önem kazanıyor.

Mevsime göre değişen kokular

Mevsime göre değişen kokular

 • Parfüm uzmanları; narenciye, biber ve hafif meyveli notalarda bulunan moleküllerin hafif ve daha uçucu olduğunu; misk, kehribar ve ağaçların bileşenlerinin 24 saate kadar kalıcı daha ağır kokular olduğunu söylüyor.
 • Bu kokular da cildinizin sıcaklığıyla birlikte kimlik değiştiriyor. Bu nedenle şubat ortasında şehrin en kalabalık yerinde misler gibi kokarak gezebiliyorken, temmuz ayında arkanızda bıraktığınız koku terle karışık çürümüş bir şeylere benzeyebiliyor.
 • Birden kimyasal bir silaha dönüşmüş parfüm kokularının nedeni tamamen bu hava şartlarına dayanıyor.

Bu sebeple yaz aylarında narenciye ve gevrek yeşil kokular sizi hem ferahlatıyor hem de çabuk yanan yapıları nedeniyle etrafınıza da size de tazelenmiş hissettiriyorlar. Aynı şekilde beyaz çiçekler, yasemin, frangipani gibi kokular sıcak havalarda arkalarında adeta çiçek açmış gibi bir etki bırakabiliyor.

Beyaz tenli kadınların tercih edebileceği yaz kokuları

Beyaz tenli kadınların tercih edebileceği yaz kokuları

 • Baharatlı, vanilya aromalı, tatlı ve meyveli, taze kokular beyaz tenli kadınlar için ideal yaz parfümlerindendir. 
 • Tek tip kokular yerine, birbiriyle uyumlu koku karışımlarından oluşan parfümlere öncelik verebilirsiniz. Örneğin; gül kokusunu tek başına tercih etmek yerine, gül ve kırmızı elmanın uyumundan oluşan, çok daha dikkat çekici ve yumuşak parfümleri tercih edebilirsiniz. 
 • Greyfurt ve vanilya miski ya da mandalina ve yaseminin bir araya geldiği yaz parfümleri de sizin için ideal bir seçim olacaktır. 
 • Gece dışarı çıkarken kullanabileceğiniz tatlı misk otu ise, çekici hissetmeniz için bire bir.

Buğday tenli kadınların tercih edebileceği yaz kokuları

Buğday tenli kadınların tercih edebileceği yaz kokuları

 • Buğday tenli kadınlar, baharatlı ve tatlı kokuları en rahat şekilde taşıyabilen cilt tiplerine sahiptir. 
 • Bu cilt tipi, kakao ve vanilya gibi kokuları içeren yaz parfümlerini taze bir şekilde taşıyabilir. 
 • Kahve kokusu, parfüm için çok tercih edilebilir bir seçenek gibi görünmemesine karşın; portakal çiçeği, gardenya ve kahvenin bir araya geldiği bir yaz parfümünün kokusuhayranlık uyandıracaktır. 
 • Tatlı kokular, buğday tenli ciltlerle uyumlu olsa da bu parfümleri günlük hayatınız yerine, tatilde veya plajda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hem iş yerinizde veya sokakta meyve aromalı tatlı kokular bunaltıcı olabilir hem de deniz kokusuyla bir araya gelen tatlı kokular mükemmel bir uyum yakalar.
 • Buğday tenlilerde kehribar gibi çekici kokular, gece kullanım için ideal bir yaz parfümüdür.

Esmer tenli kadınların tercih edebileceği yaz kokuları

Esmer tenli kadınların tercih edebileceği yaz kokuları

 • Parfümü en kalıcı şekilde muhafaza eden ten, esmer cilt tipleridir. Bu şanslı özelliğe sahipseniz, yaz parfümü olarak dilediğiniz gibi hafif kokular tercih edebilirsiniz. Ancak esmer tenliyseniz, çok tatlı ve ağır parfümlerden uzak durmalısınız. Hafif baharat esintileri taşıyan duru kokular, esmer tenle bir araya geldiğinde hoş bir afrodizyak etkisi yaratır. 
 • Bunun dışında, meyve ve çiçek ya da baharat ve çiçek kokularının bir araya getirildiği yaz parfümleri, esmer tenli kadınlarda tropikal bir his yaratır. 
 • Özünde manolya saklı çiçek kokuları, esmer tenlerde tazelik hissini destekleyici bir yapıdadır. Sedir ağacı veya şakayık, sizin için serinlik veren, hoş bir yaz parfümü tercihi olabilir. Narenciye gibi hafif ama tatlı kokular ise, gece dışarı çıktığınızda çok daha güçlü duracaktır. 
 • Yaz parfümü tercihlerinizde zevkleriniz ve cilt tipiniz her ne olursa olsun, kendinize ve çevrenizdekilere huzur verecek kokular seçmeye özen gösterin. Yaz sıcağının basıklığında hafif ve hoş bir koku esintisi, hem sizde hem de çevrenizdekilerde gülümseme hissi uyandıracaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cilde iyi gelen 9 etkili bitki