Yazın sık görülen 4 önemli kadın hastalığı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu, yaz döneminde sık görülen 4 kadın hastalığı hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

02 Temmuz 2019, Salı 14:26
A A

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları tatil sezonunun da başladığının habercisidir. Bu dönemlerde ara ara çıkılan tatiller sayesinde biraz dinlenir, denizin, havuzun ve açık havanın tadını çıkarırız. Ancak aşırı sıcaklar nedeniyle bazı sağlık sorunları da yaşarız. Özellikle kadınlar, aşırı sıcak havalarda terleme nedeniyle veya yeterince temiz olmayan havuz ve deniz suyu nedeniyle jinekolojik kadın hastalıkları ile yüz yüze gelebilir. 

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolu enfeksiyonları, idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olması nedeniyle kadınlarda daha sık görülüyor. Havuz ve denize sıkça girilmesi nedeniyle bakterilere daha çok maruz kalınması sonucu yaz aylarında görülme sıklığı daha da artıyor. İdrar yolu enfeksiyonunun en tipik belirtileri, idrar sırasında veya sonrasında ortaya çıkan yanma hissi. Sık idrara çıkma isteği, karın alt bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi, karında şişlik, bulanık ve kokulu idrar da diğer belirtilerin oluşturuyor. Tanı konulması ve tedavisi kolay olmakla birlikte, eğer ihmal edilirse ciddi böbrek enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

NASIL KORUNMALI?

NASIL KORUNMALI?

• Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

• İdrarınızı kesinlikle tutmayın.

• Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmaya özen gösterin.

• Hijyeninden emin olmadığımız havuza girmeyin. Ayrıca havuza nispeten daha tenha olan sabah erken saatlerde girmeniz enfeksiyon riskini azaltacaktır.

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONU

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONU

Mantar enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin neden mantarın sıcak, nemli, ıslak, terli ve kapalı vücut bölgelerini sevmesi. Havaların ısınmasıyla birlikte bu şartlar mantarlar için fazlasıyla sağlanmış oluyor. Havuz suyundaki klorun vücuttaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu mantar hücrelerinin aktif hale gelmesi ve ıslak mayo le durmak mantar enfeksiyonunun en önemli sorumlularından. Bunun sonucunda aşırı kaşıntı, genital bölgede batma, yanma, idrar yaparken yanma, akıntı gibi yakınmalar gelişebiliyor ve bazı kişilerde de cinsel ilişki sırasında yanma ve acıma hissi oluşabiliyor.

NASIL KORUNMALI?

NASIL KORUNMALI?

• Havuz yerine deniz tercih edin.

• Deniz kenarında ıslak mayo le uzun süre kalmayın.

• Dar kıyafetler (dar şortlar, pantolonlar) giymekten kaçının. Terletmeyen, kolay hava alan kıyafetler tercih edin.

• Sıcak nedeniyle nem artıracağı için naylon yerine pamuklu iç çamaşırını tercih edin. İç çamaşırlarınızı 60 derecede yıkayıp, ütüleyin. Sabah ve akşam iç çamaşırınızı mutlaka değiştirin.

• Günlük tuvaletin ardından genital bölgenizi suyla temizledikten sonra bir peçeteyle iyice kurulayın.

• Mümkün olduğunca günlük ped kullanmamaya özen gösterin. Kullanmanız gerektiğinde yüzde 100 pamuklu olanlarını tercih edin ve sık sık değiştirin. Adet döneminizde kullandığınız vajinal tampon ve pedler sık aralarla değiştirmeyi de unutmayın.

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Bakteriyel vajinozis; vajinada doğal olarak bulunan ve laktobasil adı verilen yararlı bakterilerin azalması nedeniyle vajinal PH’ın bazik yöne kayması sonucu oluşan enfeksiyonlardan biri. Hijyenik olmayan umum tuvaletlerden gardnerella vajnalis isimli mikrobun bulaşması nedeniyle gelişebildiği gibi, havuzdaki klorun vajinanın ph değerini değiştirmesine bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Genellikle kötü kokulu grimsi akıntı ve kaşıntıyla kendini gösteriyor. Özellikle adet döneminde ve cinsel ilişkiden sonra koku daha da belirginleşiyor.

NASIL KORUNMALI?

NASIL KORUNMALI?

• Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan hemen sonra idrarınızı yapın ve duş alın.

• Klozete oturmadan sifonu çekin, klozet üzerine tek kullanımlık kağıt yerleştirin.

• Tuvalet sonrasında önden arkaya, yan vajinadan anüse doğru temizlik yapın.

• Adet döneminde tamponla denize girebilirsiniz. Ancak denizden çıkar çıkmaz tamponunuzu değiştirin. Adet döneminizde tamponla da olsa havuza girmeyin.

TRİKOMONAS ENFEKSİYONLARI

TRİKOMONAS ENFEKSİYONLARI

Trikomonas, çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir parazit. Uygun koşullarda dış ortamda birkaç saat canlı kalabilmesi nedeniyle havuzlardan, hamam le saunalardan ve havlulardan da bulaşabiliyor. Kötü kokulu, sarı-yeşilimsi köpüklü bol vajinal akıntısı ile vajinada kaşıntı en sık görülen belirtisi. Bunun yanı sıra cinsel ilişkide yanma, batma ve acı gibi sorunlar da gelişebiliyor.

NASIL KORUNMALI?

NASIL KORUNMALI?

• En etkin korunma yöntem kondom (prezervatif) kullanmak.

• Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olun.

• İç çamaşırı ve havlu gibi özel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.

• Temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmeyin.


Sıradaki haber yükleniyor...