Yazın terletmeyen 6 kumaş çeşidi

Yaz geldi, artık kumaşları şık olanlarından ziyade terletmeyenlerine bakmaya başladık. Yazın kullanılan kumaşlar, yazlık kumaşlar, bebekler için terletmeyen kumaşlar... Hepsi radarımıza girdi. Düğünlerin de yaklaşmasıyla beraber gece elbiselerinde sıkça kullanılan kumaşların terletip terletmeyeceği merak ediliyor. Saten kumaş terletir mi? Şamre kumaş kırışır mı? İşte yazın terletmeyen 6 kumaş çeşidi!

20 Haziran 2020, Cumartesi 14:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Keten

Keten

Keten kumaşlar serin tutar bu yüzden yazın çok tercih edilen kumaşlardır. Yaz geliken vitrinler keten gömlek, etek, elbise ve ceketler ile dolar. Keten çoğunlukla da erkek giyiminde karşımıza çıkar.

İpek

İpek

Yazın ipek elbiseler sık kullansakta çok sıcak havalar için uygun bir kumaş değildir aslında. Çünkü ipekler üzerinde sarımtırak güneş lekesi oluşabilir. Güneşten etkilenmeyecekleri serin yaz geceleri içinse uygundurlar. İpekli kumaşın ısıya hassasiyeti düşük olur bu yüzden de ütülenirken de üzerine tülbent serilmelidir.


Krep

Krep

Pamuklu krep kumaşlar, yüksek bükümlü ipliklerden krep örgülerde dokunan hafif gramajlı kumaşlardır. Elbiselerde çok kullanılan krepler kullanışlı bir yaz kumaşıdır.

Poplin

Poplin

Daha çok gömleklerde kullanılıyor. İnce ve hafif. Terletmiyor. Yazın poplin olanları rahatlık ve kullanım açısından çok tercih edilmesi gereken yaz kumaşlarındadır.

Tülbent kumaşı

Tülbent kumaşı

Tülbentler için üretilen kumaşlar olsa da bluz, elbise, etek üretiminde de tercih edilmektedir. İnce ve seyrek dokunmuş, hafif ve yumuşak pamuklu bezlerdir.

Pamuklu kumaş

Pamuklu kumaş

Kullanılan en yaygın kumaş çeşididir. Pamuk kozasından elde edilen vegan bir üründür. Bitkisel kökenli doğal bir elyaftır. Özellikle yazlık ürünlerin dikiminde kullanılır çünkü terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlar. İç çamaşırı, tişört, atlet gibi parçalarınızı pamuklu almanızı tavsiye ederiz. Sıcak suda yıkanabilir. Serin tutar, esnek ve sürtünmelere karşı dayanıklıdır.

Şile bezi

Şile bezi

Yazın giydiğiniz şile bezi elbise veya gömlek kolay kolay terletmeyen harika yaz kumaşlarındandır. Genelde beyaz ve krem olsa da renkli şile bezleri de bulunmaktadır. Ayrıca sile bezi kendine has bir görünüme sahiptir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangi renk, hangi renkle kombinlenir?