Yeme bozuklukları geçmişi bulunan 10 ünlü

Yeme bozuklukları, Youtuber Duygu Özaslan'ın geçtiğimiz günlerde magazinciler tarafından çekilen fotoğraflarının ortaya çıkmasıyla tekrar gündeme geldi. Her geçen gün giderek daha fazla insan toplumun dayattığı güzellik algıları nedeniyle daha zayıf görünmek adına blumia ya da anoreksiya gibi ciddi psikolojik hastalıklara yakalanıyor. Yaptıkları her hareketle haber olma potansiyeli bulunan ünlüler de bu gruba dahil. Peki geçmişte yeme bozuklukları anlatan ünlüler kimler? Anoreksiya ya da blumiaya yakalananlara umut olması için yeme bozukluğu geçmişi bulunan 10 ünlüyü derledik.

14 Temmuz 2020, Salı 17:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Demi Lovato

Demi Lovato

Anoreksiya nervoza, Bulimia nervoza sorunlarının tetiklediği anksiyete bozukluğuna sahip Lovato; ne zaman aşırı yemek yediğini düşünse, günlerce süren anksiyete ataklarıyla mücadele etmek zorunda kalıyormuş. Demi Lovato, geçtiğimiz yıllarda hem yeme bozukluğu, hem de uyuşturucu ile olan mücadelesinde başarılı olduğunu açıklamıştı.

Jessica Alba

Jessica Alba

Panik atak hastalığı ve şiddetli anksiyete bozukluğu tanısı konulan güzel oyuncunun, bu duruma gelmesinde, birkaç yıl önce yaşadığı anoreksiya hastalığının (yeme bozukluğu) etkisi büyüktür. Alba'nın ayrıca, henüz çocuk yaştayken konulmuş, obsesif kompulsif bozukluk tanısı da bulunmaktadır.


Lady Gaga

Lady Gaga

2012'de Lady Gaga, Little Canavar adlı sitesinde 15 yaşından beri anoreksiya ve bulimia ile mücadele ettiğini açıkladı. Kilo verme ve kaybetme döngüleri hakkında bilgi verdi ve fotoğrafları paylaştı. Gaga, "Gerçekten zor ancak birileri ile konuşmak zorundasınız" diyerek yeme bozukluklarıyla mücadele edenleri cesaretlendirmeye devam ediyor.

Prenses Diana

Prenses Diana

Prenses Diana’nın 2018'de ortaya çıkan ses kayıtlarında, henüz Prens Charles’la yeni nişanlandıkları dönemde, kendisine “Biraz şişmanladın galiba” demesi üzerine hızla kilo verme girişiminde bulunduğu, sonunda bulimia adlı yeme bozukluğu hastalığına yakalandığı bilgisi yer almıştı.

 Zayn Malik

Zayn Malik

One Direction için tura çıktıkları dönemde üzerindeki baskıdan dolayı yemek yiyememeye başladığını belirten Zayn bu konuda "Bazen hiçbir şey yemeden 3 gün geçiriyordum." diyor.

Elton John

Elton John

Elton John, alkolik madde kullanımı, uyuşturucu kullanımı ve bulimia üzerine fırtınalı bir geçmişe sahip. Uyuşturucu bağımlılığı ve bulimia için bir tedavi programı aldı. Uzun yıllar boyunca kendisinin bir problemi olduğunu kabul etmesi zordu, ancak Larry King'e söylediği gibi, "yardıma ihtiyacım var dediğimde, daha iyi olacağımı biliyordum. ve daha iyi olmaya kararlıydım." Ayrıca yakın arkadaşı Prenses Diana'nın bulimia ile mücadele ettiğini bilmenin ona yardımcı olduğu sonradan öğrenildi. 

 Jane Fonda

Jane Fonda

Jane Fonda, yeme bozukluklarıyla açıkça konuşan ilk ünlü kadınlardan biriydi. 12 yaşından beri bulimia ile mücadele ettiğini açıkladı. Fonda, yeme bozukluğu nedeniyle nasıl yetiştirildiğini suçluyor; "Sevilmek ister miysem ince ve güzel olmam gerektiğini düşünmem öğretildi.Bu çok sıkıntıya yol açıyor." Anoreksiya ve bulimia hakkında bilinçlendirme kampanyası yürütüyor. Yeme bozukluklarıyla dolu 30 yıllık savaşı açıkça söyleyerek, her yaştan kadınlar için bir rol modeli haline geldi.

Taylor Swift

Taylor Swift

O zamanlar 18 yaşında olan Swift, ilk kez bir dergiye kapak olmuş, kapaktaki fotoğrafta ise hafif göbekli çıktığı için “18 yaşında hamile mi?” başlığı atılmış. Swift bunun ardından yaşadıklarını şöyle anlatıyor “Göbeğin çok büyük göründüğünü hissettiğim bir fotoğraf… Ya da hamile gibi göründüğümün söylendiği. Sonra bu aç kalmamı, daha sonra ise yemek yemeyi bırakmamı tetikledi.”

Sophie Turner

Sophie Turner

Bir podcast podcast yayınına katılan Sophie Turner, Game of Thrones'ta canlandırdığı Sansa Stark karakteri yüzünden sosyal medyada insanlardan aldığı olumsuz tepkilerin nasıl depresyonla sonuçlandığını anlattı. Turner, 17 yaşına girdiğinde depresif hissetmeye başladığını açıkladı. Güzel oyuncu o dönemi "Herkes fazla kilolarım hakkında yorum yapıyordu" sözleriyle anlattı. Turner, bu zor günlerini hem nişanlısı Joe Jonas'ın desteğiyle hem de o dönemde aldığı terapi seanslarıyla ve ilaçlarla atlattığını dile getirdi.

Kesha

Kesha

32 yaşındaki Kesha, 6 yıl önce Chicago’da bulunan Timberline Knolls isimli tedavi merkezine 30 gün yatmıştı. Konu hakkında açıklamada bulunan Kesha, “Kendin olmak ve kendini sevmek için mücadele etmeyi savunurum ama bunu uygulamakta zorlanıyorum. Yeme bozukluğundan tedavisi görmek ve kendimi olduğum gibi sevmeyi öğrenmek için önümüzdeki 30 gün boyunca olmayacağım” demişti.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücuttaki yağlar kasa çevrilebilir mi?