Yemeğe 1 yılda sadece 10 lira harcadı

William Reid, Amerika'nın en iyi üniversitelerinden birinin sinema bölümünden mezun olmuş genç bir yönetmen. Onu farklı yapan ise iyi bir işi ve geliri olmasına rağmen yemeğe neredeyse hiç para harcamıyor olması

05 Şubat 2018, Pazartesi 19:54
A A

William Reid, 2014 yılının Ağustos ayından beri marketten yiyecek alışverişi yapmıyor, dışarıda yemeğe para ödemiyor.Tüketim çılgınlığına, gıda israfına karşı çıkan ve çöpe atılan yiyecekleri toplayarak onları nefis yemeklere dönüştürüp ihtiyacı olanlara ulaştıran global bir sosyal sorumluluk projesi olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren 'Bombalara Karşı Sofralar' oluşumunda gönüllü olarak çalışan William, bu sırada ne kadar fazla sağlam yemeğin çöpe atıldığını görüyor ve bedavaya da karın doyurmanın çok mümkün olduğunu fark ediyor.

'HERKESİN YAPTIĞINI YAPIYORUM'

'HERKESİN YAPTIĞINI YAPIYORUM'

Reid, o günden bugüne çöplere atılan yiyecekleri karıştıran, marketlerde, pazarlarda satılmamış ve çöpe atılmış olan yeşillikleri, meyveleri, süt ürünlerini kısacası ne bulursa yiyor.Şöyle diyor genç adam: "Hayatım diğer insanlardan öyle çok da farklı değil. Diğerleri yiyecek için alışverişe çıkarken ben sokaklara çıkıp nelerin yenebileceğini araştırıyorum. Diğer insanlar ne yiyeceğine karar verirken ne yapıyorsa ben de aynısını yapıyorum."

'15 DAKİKA İÇİNDE NE YİYECEĞİMİ BULMUŞ OLUYORUM'

'15 DAKİKA İÇİNDE NE YİYECEĞİMİ BULMUŞ OLUYORUM'

Raid, çöpten yemek bulmanın zor olduğuna ise hiç katılmıyor: "Çöpe atılan yemeklerin kalitesini ve miktarını bir bilseniz... Mahallemde kısa bir yürüyüşe çıkıyor, 15 dakika içinde ne yiyeceğimi çoktan bulmuş oluyorum." 

HİÇ HASTA OLMADI

HİÇ HASTA OLMADI

Bu kadar insan açken ve yetersiz beslenirken restoranların, süpermarketlerin yenmeyen, satılmayan taze ve sağlıklı yiyecekleri çöpe atıyor olmasına hala şaşırdığını söyleyen William Raid, çok kaliteli şeyler yediğinin ve sağlıklı beslendiğinin altını çiziyor.Senelerdir çöplerden beslenen genç adam bu süre içinde bir kere bile hasta olmamış ya da zehirlenmemiş. 

Son dönemde vegan olmaya karar veren William bu sebeple çöpleri karıştırırken biraz daha fazla zaman harcadığını ama buna değdiğini söylüyor."Bedava yemek bulmak çok kolaydı, yeni bir meydan okumaya ihtiyacım vardı" diyor genç adam.Peki Raid, 10 TL'yi nereye harcadı?Bir gün Raid ve ekibi Avusturalya'da bir ada olan Deal Island'da film çekimi yaparken geceyi orada geçirmek zorunda kalmışlar ve Raid etrafta hiç çöp bulamamış. Karnı çok acıktığından 2,75 dolara kraker ve protein bar almış.Raid, uzun zaman sonra para ile aldığı ilk yiyeceklerini ise; "Çöpten yediklerimden sonra o kadar yavan geldiler ki..." diye açıklıyor.(Kaynak:Yemek.com)

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.