Yeni araştırma: Hindistan cevizi suyu saç çıkarıyor!

Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırma, saç çıkaran yeni tedavi yöntemlerinin de ortaya çıkmasını sağladı. Doğal ürünlerin saç çıkarmaya olan etkisi artık göz ardı edilmiyor. Yapılan yeni bir araştırma, hindistan cevizi suyu içeren bir tedavinin saçların uzamasını sağladığını ortaya çıkardı.

16 Mart 2021, Salı 14:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Saç dökülmesi problemi, hem fiziksel hem de psikolojik olarak ayrım yapmadan her insanı etkileyebilir. Saç dökülmesinin geniş kapsamlı bir sorun olması, araştırmacıların da ilgisini çekiyor ve bu soruna karşı yeni tedavi yöntemleri keşfedilmeye çalışılıyor.

Yapılan yeni bir araştırma, dondurularak kurutulmuş hindistan cevizi suyunu içeren doğal bir formülün, saç uzamasını önemli bir şekilde etkilediğini ortaya çıkardı. Araştırma, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology dergisinde yayınlandı.

Araştırmada, kadın ve erkek katılımcılara, dondurularak kurutulmuş hindistan cevizi suyu, amla özü, sandal ağacı esansı ile birlikte mikrobesin selenyum ve fıstık kabuğu özü içeren bir saç serumu uygulandı.

42 katılımcı, 90 gün boyunca düzenli olarak bu serumu kullandı. Araştırmada, insan saçı için özel olarak geliştirilen bir yazılım sistemi kullanıldı. Bu sistem, optik sistemi ile saç derisinden dijital görüntüler alıp kaydediyor.

Deneyin sonunda, saç incelmesi ve saç dökülmesindeki azalmalar dermatologlar ve öz-değerlendirme anketleri ile ilk halleriyle karşılaştırıldı.

HİÇBİR YAN ETKİSİ ÇIKMADI

HİÇBİR YAN ETKİSİ ÇIKMADI

90 günlük deney sonucunda, katılımcıların saç yoğunluğunda ve saç uzama hızında önemli bir gelişme oldu. Üstelik çalışma boyunca katılımcılarda hiçbir yan etki gözlenmedi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün topuklu ayakkabı giyersek ne olur?