Yeni askerlik sistemi ne zaman Meclis'ten geçecek? Askerlik süresi düştü mü?

Yeni askerlik sistemi geçen hafta TBMM'de görüşülmeye başlandı. Beklentiler kanun teklifinin geçen hafta Meclis'ten geçmesiydi fakat süreç uzadı. Hal böyle olunca yüz binlerce kişi "Yeni askerlik sistemi ne zaman Meclis'ten geçecek?" sorusuna ağırlık vermeye başladı. İşte detaylar...

17 Haziran 2019, Pazartesi 12:08
A A
Yeni askerlik sistemi ne zaman Meclis'ten geçecek? Askerlik süresi düştü mü?

Yüz binler bir an evvel askerlik süresinin düşmesini isterken vatani görevini yapanlar ise terhis için gün sayıyor. Geçen hafta görüşülmesine başlanan yeni askerlik sisteminin cuma günü yasalaşması bekleniyordu lakin süreç uzadı. Sürecin uzamasıyla birlikte yasa için gün sayanlar "Yeni askerlik sistemi ne zaman Meclis'ten geçecek?" sorusunu yoğun bir şekilde aratmaya başladı. İşte son durumda...

MECLİS'TE MESAİ

TBMM’de, bu hafta, AK Parti’li milletvekillerince Meclis Başkanlığı’na sunulan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeleri içeren ’Askeralma Kanunu Teklifi’nin Genel Kurul’dan geçirilmesi için mesai yapılacak.

TBMM Genel Kurulu’nda 5 gün önce yeniden başlanan ’Askeralma Kanunu’nun görüşmeleri, bu hafta da sürecek. Salı günü görüşmeleri başlayacak kanunun, alınan karar gereği perşembe günü bitimine kadar çalışılarak, geçirilmesi sağlanacak. AK Parti’nin, muhalefet partilerinin mutabakatı ile Genel Kurul’dan geçirmeyi hedeflediği kanunun bazı maddelerinde değişikliğe gidilmesi planlanırken, düzenlemeye yeni madde eklenmesi de bekleniyor. Bakaya ve asker kaçakları için verilen para cezalarına af getirilmesi öngörülüyor. Bunun için kanuna yeni maddenin eklenmesi bekleniyor.

Öte yandan AK Parti’nin, kanunun uzlaşı ve müzakere ile geçmesi için CHP’nin itirazı yönünde 45’inci madde de rötuş yapmayı planladığı öğrenildi. Bu çerçevede askerlik teklifinin 45’inci maddesine, CHP’nin isteği olan ’Genelkurmay Başkanı’nın teklifi’ ile ’Milli Güvenlik Kurulu’nun kararı’ cümlelerinin eklenmesi bekleniyor.

’Askeralma Kanunu’ ile 6 aylık süresini dolduranların erken terhis hakkı doğuyor. Yaklaşık 100 binin üzerinde askerin terhis olması bekleniyor. Terhisler kademeli olarak yapılacak.

TBMM’ye ayrıca bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ’Yargı Reformu Paketi’ ile ilgili yasal düzenlemeleri içeren yasa teklifinin de sunulması bekleniyor. TBMM’de kurulan araştırma komisyonları da bu hafta çalışmalarını sürdürecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...