Yeni Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu görevi Müezzinoğlu'ndan devraldı

Başbakan Binali Yıldırım'ın yeni kabineyi açıklamasının ardından bakanlıklarda devir teslimler yapılmaya başlandı. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu'ndan görevi devraldı.

20 Temmuz 2017, Perşembe 10:01
A A
Dün yeni kabinenin Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanmasının ardından devir teslim törenleri başladı. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu'ndan görevi devraldı.

Sarıeroğlu devir teslim sırasında şunları söyledi:

"Dostlarım ailem burada. Bakanlığımızın emektarı olan bürokratlarımız burada. Hepinizi hürmetle selamlıyorum. İnşallah, önümüzdeki dönemin hayırlarla sürmesini temenni ediyorum.

Önemli bir dönemde, 80 milyon vatandaşımızın dününü bugününü yarınını ilgilendiren toplumumuzun tümnüyle bağlantılı bir bakanlıkta görev aldığımın sorumluluğunu çok iyi biliyorum. Beni bu göreve layık gören sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.Gündemimiz çok yoğun çok çalışmamız gerekiyor. Partimiz çalışma hayatı konularında reform düzeyinde çok önemli çalışmalara imza attı. 80 milyon vatandaşımızın mutluluğu bizim önceliğimiz olacak. Kadın Bakan olarak da sorumluluğumun bilincindeyim.

Kadınların karar mekanizmasında çok daha fazla görev alması bizim için çok önemli.

Bizden sonra siyasete girecek kadınlara rol model olacağımıza inanıyorum. Allah mahçup etmesin. Bu gökkubbede hoş bir seda bırakmaya çalışacağız. İstişareyi, sosyal diyaloğu ve ortak aklı oluşturma konusunda çaba sarf edeceğiz.

180 günlük bir eylem planımız var. Herkesin desteğini bekliyoruz."


TWEETLERİ TARTIŞMA YARATMIŞTI


1991 yılından bu yana hükümette görev alan ilk kadın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu Twitter hesabını kapatması sosyal medyada çok konuşulmuştu. Sarıeroğlu, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İşte o açıklama...

“Daha önce Genel Başkan Danışmanı olarak vazife yürüttüğüm Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanının, Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak görevlendirildiği dönemde, kendisine haberleri en hızlı şekilde iletebilmek amacıyla korumalı bir Twitter hesabı oluşturulmuştu. Medya takip ekibimizde yer alan arkadaşlarımızın ortak kullandığı bu hesap, sadece Başkanımızın göreceği şekilde haberleri aktardığımız bir iletişim aracı işlevine sahipti.

Doğal olarak, bu hesap üzerinden her türlü haber paylaşılmakta ve retweet edilmekteydi. Bu çalışmanın hemen ardından başlayan Gezi Olayları döneminde de yine aynı hesap üzerinden, bilgilendirme amaçlı paylaşımlar yapılmıştı. Daha sonraki süreçte de bir müddet daha bu hesap, aynı amaçla medya takip ekibimiz tarafından kullanılmaya devam edilmiştir. Hesabın, otomatik tweet paylaşımlarına açık olduğu ve burada kontrol dışı birtakım paylaşımlar yapıldığı ise daha sonra fark edilmiştir.


"İYİ NİYETLİ OLMADIKLARINI BELİRTMEK İSTİYORUM"


Akil İnsanlar Heyetinin çalışmalarını tamamlamasının ardından, şahsi mesajlarımı yayımlamaya başladığım bu hesap tarafımca kullanılmaya başlanmıştır. Hesabın dönüştürüldüğü tarih ve sonraki paylaşımlarım da açıkça ortadadır. Şahsi mesajlarımla şu anda çeşitli mecralarda dolaşıma sokulan mesajların, hem içerik, hem de üslup bakımından belirgin bir şekilde ayrıştığı görülecektir. Üstelik şahsıma atfedilen paylaşımların bir kısmı da hiç yapılmamıştır. Medyada haberlere konu edilen mesajların niçin ve hangi amaçla atıldığı da bellidir. Buna rağmen, şahsımla ilgili kasıtlı olarak yanıltıcı haberler yapanların ve yayanların iyi niyetli olmadıklarını belirtmek istiyorum. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla, durumu kamuoyunun bilgisine ve vicdanına sunuyorum.”


Yeni bakan Jülide Sarıeroğlu'nun Twitter hesabından 2013 yılında atılan bu tweet sosyal medyada çok konuşulmuştu.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.