Yeni eğitim sistemi nasıl olacak? Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte liselerde yeni eğitim sistemi

Yeni eğitim sistemi nasıl olacak? Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte liselerde yeni eğitim sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Liselere yeni eğitim sistemini açıkladı. Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarının ardından internette Yeni eğitim sistemi nasıl olacak? Üniversite sınavı değişiyor mu? soruları aratılıyor. İşte liselerde yeni eğitim sistemi ve Bakan Ziya Selçuk açıklamaları ile ilgili detaylar…

18 Mayıs 2019, Cumartesi 15:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen "Lisede ne yaptık?" temalı Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’nda yeni eğitim sistemini açıkladı. Peki, Yeni eğitim sistemi nasıl olacak? Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte liselerde yeni eğitim sistemi ve Bakan Ziya Selçuk açıklamaları

-Yeni ortaöğretim modeli, liselerde ders sayılarının azaltılması, "kariyer ofisleri"nin kurulması, 12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesini içeren "reform" niteliğinde düzenlemeleri içeriyor.

-12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek.

-Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

-MEB'in ortaöğretime yönelik yeni modelinde "bilgi kuramı" zorunlu ders haline gelecek.

-Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle 12'nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek.

-Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.

BAKAN ZİYA SELÇUK AÇIKLAMALARI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 eğitim vizyonunun Türkiye'nin eğitim sisteminin tamamını, bütün alt sistemleri ve birleşenleriyle beraber ele alındığı bir vizyon planı olduğuna dikkati çekti.

Bakan Selçuk “Ortaöğretim tasarımından söz ettiğimizde, okul profili değerlendirme, tasarım beceri atölyeleri, e-portfolyo, e-rehberlik ve benzeri birçok proje, mesleki eğitimde yaptığımız birçok proje aslında bu vizyonun parçaları” diye konuştu.

Selçuk, öğretmen eğitimine çok büyük yatırım yaptıklarını, çünkü böyle bir sistemi ortaya koyabilmenin öğretmene bağlı olduğunu, eğer öğretmen eğitimi hakkıyla yapılmazsa böyle bir sistemi sürdürmenin çok mümkün olmadığını vurguladı.

Bakan Selçuk, Liselere getirilen yeni sistem kapsamında ders sayısının 9’uncu sınıfta sekize 10’uncu sınıfta dokuza 11’inci sınıfta 9 ve 12’nci sınıfta 7’ye düşürüleceğini açıkladı. Yeni sistemin ilk yükseköğretim sınavı 2024 yılında olacak.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şöyle konuştu: “Burada atölye ve laboratuvarların gerçekten kullanılması, sayılarının artırılması ve çocukların sadece teorik olarak bir matematik dersi değil, matematik uygulamalarıyla da ilişkilenmesi gerçekten çok önemli. Derslerde disiplinler üstü bir yaklaşımın edinilmesi bizim bütün derslerimiz belirli bir disiplin odağında yürüdüğü için bütün bunları parça parça ve ayrı bir vaziyette ele almak çocukların zihninde bir bütünleşme oluşturmuyor. Kavram üstünden disiplinler üstü ders işlemekle bunun sadece sosyoloji ya da tarih olarak işleminin başka bir sınırlılığı söz konusu. Tam da bu yüzden disiplinler üstü bir yaklaşıma doğru gitmemiz şart. Çünkü zaten çok başarılı bildiğimiz ülke eğitim sistemlerinde bunun artık sıradan bir iş olduğunu görüyoruz ve bizim böyle bir geçmişe ihtiyacımız var."


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sınava girecek öğrenciler için ipuçları