Yeni evlilere altın değerinde 10 tavsiye

Evlilik aslında birlikte yaşama sanatıdır. Çiftler özellikle ikisi de evlilik sonucu ilk kez aile evinden ayrılıyorsa durum daha da karmaşıklaşabilir. Yeni evli çiftler, birbirlerine kötülememek adına problemlerini yakın çevrelerine genelde açamazlar. Bu nedenle yeni evlilerin bir hareket planına, bir kılavuza ihtiyacı olabilir. İşte yeni evlilere altın değerinde 10 tavsiye!

02 Temmuz 2020, Perşembe 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Para mevzuunu konuşun

Para mevzuunu konuşun

Evin bütçe yönetimi ve iş bölümü belki de çift aynı evde yaşamadan aralarında konuşulmalıdır. Ortak bir zeminde buluşulmalı ki çatışmalara yol açmasın, aslına bakarsanız evlilik demek yeni bir iş kurmaya benzer. Nasıl yeni bir iş kurarken bütün detaylar düşünülür, uzlaşmaya varılır, kontratlar ve görev tanımları yapılırsa evlilik için de aynı şey geçerlidir. Tabi ki çok teknik bir şeyden bahsetmiyoruz ama sözlü ya da sözsüz anlaşmaların en baştan konuşulması ve uzlaşmaya varılması bu uyum sürecini çok daha kolaylaştırır.

Birbirinizi değiştirmeye çalışmayın

Birbirinizi değiştirmeye çalışmayın

Çifti en çok zorlayan davranışlar ve tutumlar öncelikle birbirlerini oldukları gibi kabul etmek yerine devamlı karşı tarafı değiştirme çabası içine girilmesidir. Oysa herkes şartsız sevilmek ve kabullenilmek ister; varoluşumuzun özünde görülmek ve anlaşılmak vardır. Bunu hisseden kişi zaten uzlaşmaya açık olur. Çiftler bunu yapmadan güç savaşı içinde, amansız bir değiştirme çabasına girince, gerginlik artıyor, çatışmalar çıkıyor, ümitsizlik, sevilmeme, anlaşılmama hissi artıyor ve ilişki çok zarar görüyor. 

 Birbirinizin sınırlarına saygı duyun

Birbirinizin sınırlarına saygı duyun

Kişisel sınırlara saygı duymak ve bunu korumak da önemlidir. Mesela eve misafir çağırılacaksa diğer eşin de o gün uygun olup olmadığının sorulması, bir taraf çok yorgunken diğerinin normalde yapmadığı şeyler konusunda eşine destek olması, birbirlerini istemedikleri şeylere zorlamamaları fakat diğeri için çok önemli konularda sınırları esnetebilmeleri gibi.


Kıyaslama yapmayın

Kıyaslama yapmayın

Evliliğin ilk yıllarında yeni evli çiftler arasındaki tartışmalarda sıkça karşılaştırma cümleleri yer alıyor. Sevgililik veya nişanlılık dönemlerinizi evliliğiniz ile kıyaslama yapmaktan kaçının. Bir diğer kıyaslamadan kaçınmanız gereken durum ise aileler. Nasıl siz kendi ailenizin eşinizinki ile kıyaslanmasını istemezseniz aynı durum eşiniz için de geçerli. İki aileyi herhangi bir konu üzerinden kıyaslamalara tabi tutmak eşiniz ile aranızda soğuk rüzgârların esmesine enden olacaktır.

 Kendinizi unutmayın

Kendinizi unutmayın

Evlilik ile hayatınızda bir takım değişiklikler olduğu doğru ancak bu sizin olduğunuz insanı da değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Kendinize kişisel olarak vakit ayırmayı unutmayın. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek istemeniz evli olsanız bile sizin en doğal hakkınız. Bu konuda eşiniz ile birlikte birbirinize karşılıklı saygı göstermeniz oldukça önemli. Evliliğinizde birbirinize özel alanlar tanımanız evliliğinizin yıpranmasını önleyecektir.


 Eşinizi başkalarına kötülemeyin

Eşinizi başkalarına kötülemeyin

Eşinizi asla ailenize ya da arkadaşlarınıza kötülemeyin. Akıllarında kalacak olan şey hep eşinizin olumsuz yönleri olacaktır. Eşinizle yaşadığınız sorunlarda, sevdikleriniz koruma içgüdüsüyle davranıp, eşiniz hakkında olumsuz şeyler söyleyebilir. Bu durum evliliğiniz için fayda sağlamayacak, bazı durumlarda zarar bile verecektir.

Çantada keklik olarak görmeyin

Çantada keklik olarak görmeyin

Aranızdaki arkadaşlığı, dostluğu geliştirmekten asla vazgeçmeyin. Eşinizin, yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmayı bırakmayın. Eşinizin sizden hoşlanmasını sağlayan şeyleri yapmaktan neden vazgeçesiniz? Eşinizi asla çantada keklik olarak görmeyin ve evliliğinize yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyin.

Evin yükünü paylaşın

Evin yükünü paylaşın

Hem kadının hem erkeğin çalışmak zorunda olduğu şu çağda, evdeki eski iş bölümü anlamlı değil. Ev işlerini adil bir şekilde paylaşmak ve bazı şeyleri, mesela yemek pişirmeyi sırayla yapmak bu konularda çıkacak tartışmaların da önüne geçecektir.

Yatağa küs girmeyin

Yatağa küs girmeyin

Mutlu evliliğin en önemli sırlarından biri, uyku öncesi barışma ve öpücüktür. Öfkeniz tamamen geçmemiş olsa bile, uyumadan önce onunla birkaç dakika konuşun. Yatağa girmeden önce sorunlarınızı çözmüş olun. Çünkü ancak bu şekilde her ikiniz de huzurlu bir uyku çekip sabaha dinlenmiş olarak uyanabilirsiniz.

 Eve iş getirmeyin

Eve iş getirmeyin

İşteki gerginlikleri eve taşımak en baş sıralarda yer alacaktır. Ofis hayatı gergin ve rekabet oldukça yorucu, ofisten çıkarken bunu arkanızda bırakmaya ve yaşadığınız sorunları ev ortamına taşımamaya dikkat edin. Bu öyle bir hatadır ki, zamanla cinsel hayatınızın yok olmaya başladığını fark etmezsiniz bile.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hollywood'un en uzun süreli 10 evliliği