Yeni fenomen FKA Twigs

FKA Twigs'i bir anda böylesine bir 'fenomen' yapan ne?

25 Ocak 2015, Pazar 14:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gençlik idolü sevgilisi Robert Pattinson, onun için Hollywood'u terk etti. The Guardian gazetesi hakkında, “İngiltere'nin tarihinde yetiştirdiği en iyi R&B sanatçısı” diyor. Buna ek olarak ilk albümüyle iki dalda Grammy adayı. Peki FKA Twigs'i bir anda böylesine bir 'fenomen' yapan ne?

Yaşayanlar bilirler, 90'lı yılların sonunda 'cool' imajı çizmek bir hayli kolaydı. Björk, PJ Harvey, Tori Amos'ın albümlerini ezberleyin, Melody Maker dergisini takip edin, yeri geldiğinde Nick Cave röportajlarından birkaç alıntı patlatın, 'Kurt Cobain'vari bol çizgili kazaklar giyin, saçınız da olabildiğine yağlı olsun, tamamdı! Gizli gizli Seda Sayan bile dinleseniz, eşi dostu hiçbir güç 'cool' olmadığınıza inandıramazdı.

Twigs, Kristen Stewart'ın ihanetiyle kalbi darmaduman olmuş 'Alacakaranlık' yıldızı Pattinson'ı yeniden hayatla barıştırdı. öyle ki Pattinson, beş aydır birlikte olduğu şarkıcıdan ayrı kalmamak için tası tarağı topladı, Hollywood'u terk edip Londra'ya taşındı.

2000'lerle birlikte işin rengi değişti. Grunge kadınların şöhreti, Jennifer Lopez ve Beyoncé gibi 'pop' yıldızların geniş kalçalarının gölgesinde kaldı. Zaten tam anlamıyla o ekolün hakkını verecek bir şarkıcı şu ana kadar da çıkmadı. Florence Welch fazla folk, Lorde desen fazla pop. Sia bir hiphop'çuyla işbirliğinde, bir dans pistini sallıyor, kafası fazla karışık. “E peki kim dindirecek piyasadaki bu 'cool' şarkıcı hasretini?” diyorduk ki aranan kan bulundu: Tahliah Barnett ya da sahne adıyla FKA Twigs'le tanışın. 27 yaşında İngiliz şarkıcı, ortalığı kasıp kavuruyor.

Müzik tarzına 'Indie-R&B' dese de tam olarak adlandırmak güç. çünkü parçaları, daha önce dinlediğimiz hiçbir şeye benzemiyor. Sesi Björk ve Portishead'ın solisti Beth Gibbons kırması: Meleksi, seksi ve bir o kadar rahatsız edici ton. Görünüm ise bir çizgi roman karakteri olan Betty Boop'un 'Burning Man' festivaline katılmış hali. Eklektik tarzı kendi icadı, etnik yüz hatları Jamaikalı babası ve İngiliz annesinden emanet. Bu, haliyle I-D, V, Vogue gibi dergilerin ona ayılıp bayılmasına, kapağa taşımasına neden oldu. Ve tabii gençliğin idolü Robert Pattinson'ın da kalbini kazanmasına da...

“Onu bir yerlerden tanıyorum” diyorsanız, haklısınız. çünkü bugüne kadar üçü dijital 4 albüm çıkaran şarkıcı, kariyerine dansçı olarak başladı. 6 yaşından beri bale eğitimi alan Twigs, 16 yaşında Kylie Minogue, Ed Sheeran ve Taio Cruz'un kliplerinde oynadı. Bir yıl sonra Jessie Jay'ın 'Price Tag' videosunun yıldızı oldu. 2012'de ilk albümünü Youtube ve Bandcamp gibi müzik paylaşım sitelerinde paylaştı. İki milyonun üzerinde izlenince, sosyal medya da yeni fenomenini yarattı.

2013'te yine aynı yolla ikinci albümünü yayımlayan yıldız, 'Water Me'yle parladı. öyle ki The Guardian gazetesi, onu “İngiltere'nin bugüne kadar yetiştirdiği en iyi R&B sanatçısı” ilan etti. 2014'te resmi bir plak şirketiyle, Young Turks'le -evet Jöntürk- anlaştı. Böylece CD olarak da piyasada dönen nurtopu gibi bir albümü oldu. İsmi de bir hayli sade: LP1.

Kendi şarkı sözlerini yazan, beste yapan, prodüktörlüğünü de üstlenen Twigs'in 8 Şubat'ta dağıtılacak Grammy'lerde iki adaylığı var. Ama o bu işlere pek takılmıyor. Zaten para pul konularıyla da ilgili değil. Selda Bağcan şarkısı 'Bulgur ile tarhana, fakirlik bizden yana' kafasında: “Videolarım milyonun üzerinde tıklanıyor, Vogue'a kapak oluyorum. Aynı ay annemleri arayıp 'Bana 50 dolar borç verir misiniz? Aç kaldım... Söz, önümüzdeki ay öderim' diye yalvarmam gerekiyor. Babam bu kadar çalışıp nasıl böylesine 'çulsuz' olduğumu anlamıyor. Ben de... Ama fazla takılmıyorum bu işlere.” (Kaynak: Hürriyet)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bülent Ersoy 3 milyon TL'ye anlaştı