'Yeni gelen aşıda risk göze alınmalı'

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan domuz gribi aşısının belirli rsikler göze alınarak kullanılmasını söyledi

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan 43 milyon doz domuz gribi aşısının, 500 bin dozluk ilk partisi 19 Ekim Pazartesi günü Ankara’da olacak. Aşılar Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’nde test edilecek. Aşı gelir gelmez önce hacca gidecek hacı adayları aşılanacak. Bunu sırayla hamileler, sağlık çalışanları, bebekler ve kamuda kritik görevlerde çalışanlar izleyecek.

‘İYİ TAKİP ETMELİYİZ’

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, domuz gribi aşısının güvenilirliği konusundaki iddialarla ilgili olarak, “Domuz Gribi aşısının diğer aşılardan farklı, bilinen yan etkilerin olmadığını şu anki bilgilerle söyleyebiliriz, ama elbette iyi takip etmek durumundayız” dedi. ’

AŞI ÜCRETSİZ OLACAK’

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, aşının ücretsiz olacağını, belirlenen gruplara aşılama zamanı ile ilgili duyurular yapılacağını belirleterek “Bazı grupların aşılanması bulundukları yerde yapılacak, diğer gruplar ise sağlık kuruluşlarına davet edilecektir” dedi. Turan Buzgan, aşının 6 ay-9 yaş grubunda 2, daha büyüklere ise tek doz uygulanacağını bildirdi.

‘DENEMEDEN OLMUYOR’

Sağlık Bakanlığı Pandemi (Salgın hastalığın kısa sürede çok geniş bir alana yayılması) İzleme Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da “Pandemik aşılar özelliği nedeniyle çok fazla kişide kullanılıp bilgiler elde edilmeden belli riskler göze alınarak kullanılmak zorundadır” diye konuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.