Yeni hayat bilgisi

Corona virüsle yaşamayı öğrenmek, hayatta kalmak için en temel gereksinim haline geldi. İşte yeni çalışma ortamları ve yeni sosyal hayata dair son gelişmeler, icatlar ve uyarılar...

21 Mayıs 2020, Perşembe 08:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Klimalara baktırın

Klimalara baktırın

Klimalarla ilgili uzmanlar şu uyarıyı yaptı: Evdeki klimaların filtreleri düzenli olarak değiştirilmeli. Nem ayarı yapılmalı. Çünkü corona virüs 20 derece sıcaklık ve yüzde 40- 50’nin üzerinde nemli ortamda daha iyi kontrol ediliyor. Ortam sıcaklığını buna göre dengelemekte fayda var. Ayrıca klima yoluyla bulaşan lejyoner hastalığı da bağışıklığı zayıflattığından zatürreye yol açabiliyor. O nedenle coronaya karşı bünyeyi savunmasız kılabilir.

Havuzlarda risk yok

Havuzlarda risk yok

ABD’nin Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi, corona virüsün havuzlarda bulaşma riski olduğunu gösteren bir kanıt bulunmadığını açıkladı. Türkiye Ulusal Havuz Enstitüsü de standartlara uygun havuzların tehlikeli olmadığını duyurdu. Buna göre; havuz suyunun serbest klor seviyesi açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda 1-1,5 ppm arasında tutulacak. Hamamlarda kese, sabun, duş jeli, şampuan tek kullanımlık olacak.

Açık hava korumuyor

Açık hava korumuyor

Corona virüse karşı 2 metre güvenli mesafe kabul ediliyor. Ancak yeni bir araştırma, bunun yeterli bir önlem olmadığını ortaya koydu. Buna göre, açık havada hafif rüzgarda bile virüs damlacıkları 5 saniyede 6 metreye kadar ilerleyebiliyor. Bir öksürükle 3 bin, bir hapşırıkla 40 bin damlacık saçılıyor.

Sakın yıkayıp takmayın

Sakın yıkayıp takmayın

Eczacılar, maskelerin yıkanıp tekrar kullanılmasına ilişkin tartışmaya son noktayı koydu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, “Maskeler tıbbi atıktır. Kullanıldıktan sonra poşete konulmalı, ağzı hava geçirmeyecek şekilde bağlanmalı. 72 saat bekledikten sonra da çöpe atılmalıdır” uyarısı yaptı. Türkiye’de maske takmadan sokağa çıkmak 33 ilde yasak.

Bariyerli toplantı

Bariyerli toplantı

İngiltere’de işyerlerinde virüse karşı önlem kapsamında şu düzenlemeler bekleniyor:

  • Masa paylaşımı olmayacak.
  • Hijyenik malzeme temin edilecek.
  • Her çalışanın kendine ait çatal, bıçak, kaşık, tabak, bardak ve mini buzdolabı olacak. Herkes eşyasının üzerine ismini yazacak.

Ortak eşya kullanımı minimuma indirilecek.
Çalışanların hafif hastalıkları ayakta atlatmasına izin verilmeyecek. Hastalık izinleri daha esnek olacak.
Masalara bariyerler yerleştirilecek. Kimse iş arkadaşına o bariyerden daha fazla yaklaşmayacak.

Günde 10 kez

Günde 10 kez

Eller, virüsü taşımanın en tehlikeli aracı kabul ediliyor. İngiltere’de 1600 kişiyle yapılan araştırmaya göre; eller günde ortalama 10 kez yıkamak, virüsü kapma riskini yüzde 36 düşürüyor.


Dünya Sağlık Örgütü, ellerin en az 20 saniye ovarak yıkanmasını öneriyor. Sabun ve su, virüs partiküllerinin yağ zarlarını çözerek onları etkisiz hale getiriyor.

Yeni yaya butonu

Yeni yaya butonu

İspanya’da Barcelona yakınlarındaki Mataro kasabası, trafik ışıklarında yayalar için geçiş hakkı isteme butonlarını güncelledi, daha güvenli hale getirdi. Yeni butonlar daha büyük. Yayaların elleriyle değil dirsek veya yumruklarıyla basabilmelerine uygun olarak değiştirilen butonlar, bu hafta başından itibaren kullanıma açıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kontrollü hayatın 5 kuralı