Yeni kabine açıklandı mı? Bakanlar kimler olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün TBMM'de yemin edip yeni sistemi resmen yürürlüğe geçirecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde kimlerin bakan olacağı da en çok merak edilen konu durumunda... Yeni kabine henüz açıklanmadı, bakanların isimleri saat 21.00'de açıklanacak.

09 Temmuz 2018, Pazartesi 15:19
A A
Yeni kabine açıklandı mı? Bakanlar kimler olacak?

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha sandıktan galip çıktı. 16 Nisan referandumu ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne "Evet" demişti. Bugünkü yemin töreninin ardından yeni sistemin uygulanmasına resmen başlanacak. Fakat kabinede kimlerin olacağı ise henüz belli değil. Bu akşam saar 21.00'de tüm isimler belli olacak. 

YENİ KABİNEDE KİMLER OLACAK?

Yeni kabineyle ilgili birçok iddia ortaya atılıyor. Son olarak Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, kritik bakanlıklara gelebilecek isimleri sayfasından aktardıu. İşte Ahmet Hakan'ın kulis bilgileri:

ETHEM SANCAK: Evet, evet! Doğruymuş! Ankara'da hemen hemen herkes Ethem Sancak'ın bakan olabileceğine işaret ediyor. Çok ama çok küçük bir azınlık Ethem Bey'e Milli Savunma Bakanlığı koltuğunu layık görürken büyük çoğunluk "Savunma Bakanı değil, Ticaret Bakanı olacak" diyor. Dur bakalım, ne olacak?

ADALET BAKANI: "Adalet Bakanı kim olacak" sorusuna verilen cevaplarda ise iki isim ön plana çıkıyor: Şu anki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile eski MHP milletvekillerinden hukukçu Mehmet Parsak… Dur bakalım, ne olacak?

İBRAHİM KALIN: Çok net ve çok kesin olmamakla birlikte İbrahim Kalın'ın yeni Dışişleri Bakanı olacağı söyleniyor. Bazıları İbrahim Kalın'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olabileceğini de söylüyorlar. Ancak Dışişleri Bakanı olacağını söyleyenler daha ağır basıyor. Dur bakalım, ne olacak?

ÖMER ÇELİK: Her kuliste, her değerlendirmede, her yorumda adı geçiyor Ömer Çelik'in… Ağırlıklı olarak "cumhurbaşkanı yardımcısı" olacağı söyleniyor. Ama yine de dur bakalım ne olacak?

'EKONOMİ YÖNETİMİNDE NAİL OLPAK İSMİ GEÇİYOR'

İÇİŞLERİ BAKANI: Ankara'ya ilk geldiğimde herkes İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce'nin (Dikkat! Muharrem değil Muhterem) İçişleri Bakanı olabileceğini söylüyordu… Akşama doğru hava birden değişti. Neden değişti, nasıl değişti? Bilmiyorum. Ama bildiğim şu: Akşama doğru bütün kulislerde İstanbul Valisi Vasip Şahin'in adı dolaşmaya başladı. Dur bakalım, ne olacak?

ENERJİ BAKANI: Şu anda Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Fatih Dönmez'in bu göreve getirileceğini söyleyenler var. Ancak kulislerde konuşulanlara bakılırsa bu görev için sürpriz isimler de söz konusu olabilirmiş. Dur bakalım, ne olacak?

EKONOMİ: Ekonomi yönetiminde bakan olarak görev alacak isimler bir sır gibi gizli… Ali Babacan'dan söz eden yok. Mehmet Şimşek adı azıcık geçiyor. Ama Nail Olpak ismi her yerde… Hangi bakanlığa getirileceği söylenmiyor ama MÜSİAD'da başkanlık yapmış, iş dünyasından gelen Nail Olpak'ın bakan olacağı ağırlıklı olarak konuşuluyor. Dur bakalım, ne olacak?

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.