Yeni keşfedilen şebek türüne Star Wars'taki 'Luke Skywalker'ın ismi verildi

Bilim adamları, Çin’in güneybatısında yaşayan yeni bir şebek türü keşfetti. Star Wars (Yıldız Savaşları) hayranı oldukları öğrenilen araştırmacılar, filmin baş karakteri Luke Skywalker'ın adını ölümsüzleştirmek için, bu yeni şebek türüne onun ismini verdi

11 Ocak 2017, Çarşamba 16:20
A A
Çin’in Sun Yat-sen Üniversitesi'nden bilim insanları, ülkenin güneybatısındaki ormanlarda yaşayan yeni bir şebek türü keşfetti. Sonuçları, American Journal of Primatology adlı bilim dergisinde yayımlanan çalışmada, keşfedilen hayvanın, diğer "Hoolock" şebeklerinden farklı, yeni bir tür olduğunu belirtti.

'Yıldız Savaşları' (Star Wars) hayranı bilim insanları, yeni keşfettikleri türe, filmin baş karakteri Luke Skywalker'ın adını verdi. Skywalker'ı ölümsüzleştirecek yeni türün adı 'Skywalker Hoolock Şebeği' olarak kayıtlara geçirildi.
 

YÜZ ŞEKİLLERİNDE DETAYA KAÇAN DEĞİŞİKLİKLER


Fan Peng-Fei liderliğindeki araştırma ekibi, Yunnan eyaletindeki Gaoligongşan doğa koruma alanında "Hoolock" şebekleri üzerinde yaptıkları çalışmada, ilk olarak beyaz kaş ve sakal gibi tipik yüz şekillerindeki detaya kaçan değişiklikleri gözlemledi. Ekip, genetik ve fiziksel karşılaştırmanın ardından farklı yüz çizgilerine sahip bu türün, diğer Hoolock şebeklerinden ayrıldığını teyit etti.
 

SAYILARI 200 CİVARINDA


Bilim adamları, sayılarının 200 civarında olduğu sanılan "Skywalker Hoolock" şebeklerinin, Çin’de ve komşusu Myanmar’da yaşadığını tahmin ediyor.

"Hoolock" şebeklerine ise Bangladeş, Hindistan, Çin ve Myanmar’da rastlanıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.