Yeni kürtaj yasası Adalet Bakanı'nı istifa ettirdi

Yeni kürtaj yasası Adalet Bakanı'nı istifa ettirdi

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, kürtaja kısıtlama getiren ve ülkede ciddi tartışmalara yol açan yasa tasarısının hükümetten geçmemesi üzerine istifasını vermek zorunda kaldı

24 Eylül 2014, Çarşamba 09:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adalet Bakanı'nın istifasına yol açan gelişme İspanya Başbakanı Mariano Rajoy´un yasa tasarısının meclisteki siyasi partiler arasında "yeterli uzlaşma sağlanamadığı" gerekçesiyle geri çekildiğinin duyurmasının hemen ardından geldi.

ESKİ YASA NEYİ İÇERİYORDU?

Kürtajı yasaklayan yasa tasarısı, 20 Aralık’ta Bakanlar Kurulu’nda kabul edilerek meclise gönderilmiş ancak muhalefet partileri ile sivil toplum kuruluşlarından gelen sert tepkilerden dolayı meclis genel kurulunda tartışmaya bir türlü açılamamıştı. İspanya´da bir önceki sosyalist hükümet tarafından hazırlanan ve kanunlaşan yasaya göre herhangi bir kısıtlama olmaksızın 14. haftaya kadar sağlık sorunlarında doktor onayıyla 22. haftaya kadar kürtaj yapılmasına izin verilebiliyordu. Eski yasaya göre ayrıca 16 yaşından itibaren genç kızlara da ailelerinden izin almadan kürtaj olma hakkı tanınıyordu.

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, düzenlediği basın toplantısında siyaseti de bıraktığını açıkladı. Gallardon konuşmasında partisine ve hükümete teşekkür ederek bakanlıktan ve siyasetten ayrıldığını ve kimseye kızgın olmadığını söyledi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere'de aylar sonra bir ilk yaşandı!