Evde kuaförler kadar kusursuz saç boyayabilmenin 9 sırrı

Evde saç nasıl boyanır? Eğer saçlarınızı düzenli olarak boyuyorsanız, karantina döneminde bu soruyu en az bir kez sormuşsunuzdur. Saçınızı hiç boyamadıysanız karantinada değişiklik yapmak isteyip 'evde saç boyama' dehlizlerinde kaybolmuşsunuzdur. Peki ama 'profesyonel saç nasıl boyanır?' İşte bu daha da büyük bir soru işareti. Kuaföre gitmekten hâlâ ürküyorsanız, evde saç boyama için bir rehber hazırladık.

28 Ağustos 2020, Cuma 10:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İlk adım malzeme listesini kontrol etmekten geçiyor

İlk adım malzeme listesini kontrol etmekten geçiyor

Hem beyazlarımız varsa başarılı bir kapama yapmak hem de saçımızın renginin tam istediğimiz tonda olabilmesi için aşağıdaki malzemelere ulaşmakla başlıyoruz.

  • Organik ya da kendi kullandığınız saç boyanız ve içinden çıkacak olan oksidan
  • Boyayı saçınızın her yanına eşit şekilde yedirebilecek ve her yere ulaşmasını sağlayacak oldukça ince bir saç tarağı
  • Vazelin
  • Eldiven

Eldivenleri unutmuyoruz

Eldivenleri unutmuyoruz

Boyamaya geçmeden önce uygulamamız gereken en önemli adımlardan birisi elimize giydiğimiz eldivenimiz olacak. Bu sayede ellerimiz ve tırnaklarımızı kararmalardan korumuş oluruz. Tırnaklarınızda oje varsa bir kat daha koruma altındalar.

Kulak kenarları ve ensenizi koruyun

Kulak kenarları ve ensenizi koruyun

Elleri koruduktan sonra sıra geldi alın, kulak kenarları ve ensenizin boyadan korunmasına. Bunun içinde incecik bir kat vazelin ya da yoğun kıvamlı bir kremi boyama işlemine geçmeden evvel alnınızdan başlayıp kulaklarınıza ve ense kenarlarınıza uygulamanız profesyonel sonuç almanızı sağlayacak. Çünkü boya vazelinin bulunduğu yerlere uygulanmayacak.

'Her şey plastik' kuralı

'Her şey plastik' kuralı

Dördüncü adımda boyanızı oksidanla karıştırdığınız kabın çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer metal bir kaşık ve kap kullanırsanız oksidan metalle reaksiyona girerek oksitlenecektir. Bu da rengin farklılaşmasına neden olur. Karıştırıcınızdan kabınıza her şeyin plastik olmasını altını çizerek öneriyoruz.

Risk almayın, daha önce kullananlara bakın

Risk almayın, daha önce kullananlara bakın

Aldığınız saç boyasının kendi saç renginizde nasıl durduğunu görmek istiyorsanız boya markasını ve kodunu internette aratarak size yakın aç tonlu kişilerin videolarına bakmanızda fayda var. Önceden kullanmadığınız bir renkse sonucu uygulama öncesi başkasının üzerinde görmek iyi olacaktır.

Oksidan ayarı önemli

Oksidan ayarı önemli

Kutunuzun içinden çıkan oksidan, boyayı açmakla görevli bir kimyasaldır. Oksidanı ne kadar az solümde kullanırsanız açılma işlemi o kadar az olacaktır. Kuvvetli bir değişim hayaliniz varsa oksidanın vol miktarını artırarak rengi daha açık hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde ufak değişiklikler için 10 vol oksidan eklenmesi yeterli gelecektir. Unutmamanız gereken altın kural, evde saç boyama işlemi yaparken asla 40 vol bir oksidanın üzerine çıkmayın. Daha pastel bir ton tutturmak için saç boyanızın içine yarı oranda saç kremi karıştırma hilesini deneyebilirsiniz.

Peki ya saç boyu?

Peki ya saç boyu?

Saç boyanızı alırken saçınızın boyunu da göz önünde bulundurmayı unutmadınız değil mi? Omzunuzun üzerinde saçlarınız varsa 1 kutu yeterli olacaktır ama omzunuzu geçen ve özellikle de sık saçlara sahipseniz 2 kutu boya almak sizi yarı yolda kalmaktan koruyacaktır. 2 ayrı marka saç boyasıyla asla saçınızı boyamayın. Diğer kutunun da aynı marka olması gerektiğini unutmayın.

Saç boyarken en iyi arkadaşınız: Saat

Saç boyarken en iyi arkadaşınız: Saat

Yavaş hareket etmekten kaçının, eğer saçınızı toplu şekilde boyayacaksanız arkadan başlayıp tarakla boyayı öne doğru getirerek açılma süresini birbiriyle denk getirin. Ton farklılığından kaçınmak için hızlı hareket etmek önemlidir. Saatinizi kurun ve yıkama işlemine geçmek için boya kutusunun üzerinde yazan vakti asla geçirmeyin. Eğer saçlarınızın alt kısımları daha açık renkte ise önce üstten başlamayı unutmayın. Ama saç diplerinizde beyazları kapatmak önceliğinizse önce oralardan başlayın. İşin sırrı önceden saç boyası olan yerlerin boyayı daha kolay içine hapsedeceğini unutmamakta.

Saçlarınıza nazik olun

Saçlarınıza nazik olun

Boyamanın ardından çok sert yıkama yapmayan hafif nemlendiricili bir şampuanla saçlarınızı arındırın. En önemlisi kaliteli bir saç kremi ve üzerine besleyici bir yağ ile saç boyanızın saçınıza sabitlenmesine ve saçınıza zarar vermemesine destek verin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 1 haftada selülitlerden kurtulmak mümkün mü?