Önceki Fotolar

Yeni yıla midenizi de bünyenizi de yormadan girin

2018‘e veda etmeye sayılı günlerin kaldığı bugünlerde 31 Aralık gecesi için planlar yapılmaya devam ediyor. Böyle özel akşamlarda insanları bir araya getiren en önemli unsur genellikle çeşitli yemeklerle süslenen gösterişli sofralar oluyor. Beslenme danışmanı Ceren Çetin yılbaşı sofralarından midemizi yormadan ayrılmanın yollarını anlatıyor...

27 Aralık 2018, Perşembe 07:29 Son Güncelleme:
A A
YILBAŞI YEMEĞİ ÖNCESİ VE SONRASI İÇİN PRATİK SEBZE ÇORBASI

YILBAŞI YEMEĞİ ÖNCESİ VE SONRASI İÇİN PRATİK SEBZE ÇORBASI

Malzemeler:

1 büyük kereviz sapı

2-3 adet havuç

2 bardak kemik suyu

4 bardak su

1 limon

1 yumurta

Yapılışı: 1 Büyük kerevizi sapı ve yaprakları ile birlikte ve 2-3 havucu küçük küçük doğranır biraz zeytinyağı ve baharatlar (karabiber, pul biber, zerdeçal) ile birlikte pişirilir. Üzerine 2 bardak kemik suyu ve 4 bardak su ilave edilerek sebzeler yumuşayıncaya dek kaynatılır. Terbiyesi için 1 limonun suyuna 1 yumurtanın sarısı eklenerek ayrı bir kasede çırpılır. Tencereye yavaş yavaş ilave edilerek 5-10 dakika da bu şekilde pişirilir.

YEMEKLE BİRLİKTE SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT!

YEMEKLE BİRLİKTE SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT!

Yılbaşı akşamı sadece güzel ve lezzetli yemeklere odaklanmadan sohbet etmek aynı zamanda daha yavaş yemek yenmesini sağlayacaktır. Böylece ortamın ve yenilen yemeklerin keyfi daha çok çıkarılabilir ve sindirim sistemi zorlanmamış olur. Yine yemekle birlikte sıvı tüketmek mide asidinin azalmasına ve sindirimin zorlaşmasına neden olacağından yemek sırasında sıvı tüketimi sınırlandırılmalıdır. Sıvı tüketimi yemek öncesi veya sonrasında yapılmalıdır. Masadaki yemek alternatifleri arasında öncelik karbonhidrat yerine protein ve sebzelerden yana olmalıdır. Açlık hissinin protein alternatifleriyle giderilmesi sonrasında tatmak istenen karbonhidratlara küçük porsiyonlar halinde yer verilmelidir.

ERTESİ GÜN ÖDEM ATICI ÇAYLAR TÜKETİN

ERTESİ GÜN ÖDEM ATICI ÇAYLAR TÜKETİN

Bol kalorili ve zengin bir akşam yemeğinin üzerine izlenmesi gereken en doğru alternatif yılbaşı yemeği öncesinde de olduğu gibi yine hafif bir ertesi gün geçirmektir. Buradaki seçenekler geç yapılan omlet gibi protein ağırlıklı bir kahvaltı veya koyu yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir çorba ya da sebze suyu olabilir.


Yeşil Su Tarifi:

Yeşil Su Tarifi:

1 tutam brokoli, 2 kereviz sapı, 1 yeşil elma, 4 yaprak karalahana, yarım limon ve 1 parça zencefil yıkandıktan sonra blender ile suyu çıkarılır. İsteğe göre direkt bu haliyle veya maden suyu ile karıştırarak tüketilebilir. Ayrıca ödem atıcı çaylar tüketmek de yine ağır geçen akşam yemeğinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Buradaki seçenekler güçlü ödem atıcı etkisiyle kırk kilit otu çayı veya sindirim sistemini rahatlatıcı zencefil çayı olabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sabah egzersizinin en önemli 3 özelliği