Yeniceli Mehmet Ağa, Doğan Kitap’tan çıktı

İftiraya uğrayıp İstiklal Mahkemesi'nde idamla yargılanan, daha sonra teklif edilen İstiklal Madalyası’nı “Yaptıklarım vatan içindi” diyerek reddeden Yeniceli Mehmet Ağa’nın nefes kesen gerçek yaşam öyküsü "Madalyasız" Doğan Kitap'tan çıktı

09 Nisan 2018, Pazartesi 19:54
A A
Yeniceli Mehmet Ağa, Doğan Kitap’tan çıktı
Gazeteci Mehmet Uluğtürkan’ın yaklaşık 3 yıl araştırma yaptıktan sonra kaleme aldığı romanda kendisi ve oğlu dahil 120 kişilik çetesine liderlik ederek, Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle Maraş’ın Fransız işgaline karşı direniş mücadelesine katılan Yeniceli Mehmet Ağa’nın (1864-1937) gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor. "Madalyasız", çetesine katılan gönüllü savaşçılara “Şehit olursanız 40 yıl boyunca ailenize ben bakacağım” diye taahhütte bulunan, kendisi ve ölümünden sonra ailesi tarafından bu sözü yerine getirilen Mehmet Ağa’nın başından geçen çarpıcı olayları, tarihi gerçeklere bağlı kalarak anlatıyor.
 
Ölüm kalım savaşına hazırlanan bir millet...
Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde, Sivas Kongresi’yle güçlenen milli irade işgallere direniyor. Darende’nin ileri gelenlerinden Mehmet Ağa önemli bir kararın eşiğinde:

Düşmanın kapıya kadar gelmesini engellemek için kendi canını, oğlunun canını ve tüm malını mülkünü feda edebilir mi? 

Mehmet Ağa’nın öncülüğünde Maraş'ta Fransızlarla çarpışan 120 kahraman…

Tam 40 yıllık, benzeri görülmemiş bir söz, ahde vefa…

1919 yılında, Malatya’nın Darende ilçesinin en zengin kişisi olan Kasım Ağa’ya, kurtuluş mücadelesine destek vermesi için Sivas Kongresi’nden davet gelir. Ancak Kasım Ağa padişahtan korkar ve hasta olduğunu söyleyerek kongreye gitmez.

Aynı günlerde, ilçenin önde gelen zenginlerinden Yeniceli Mehmet Ağa, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının çabalarını gazetelerden okur. Durumdan etkilenerek bütün malının mülkünün değerini ve bu servetle kaç aileye 40 yıl bakabileceğini hesaplatır.

Hesaba göre, Mehmet Ağa’nın mal varlığı, 120 aileyi 40 yıl geçindirecek düzeydedir. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa’ya mektup yazar: “Ben ve oğlum dahil, atlı ve silahlı 120 kişiyle, emrettiğin yerde göreve hazırız”
Mustafa Kemal Paşa, Mehmet Ağa ve adamlarını, Fransız işgali altındaki Maraş’ın savunmasında görevlendirir. Mehmet Ağa giderken, geride kalan çocuklarına, “Ben dönmezsem, şehit olan adamlarımızın geride kalan ailelerine tam 40 yıl bakacaksınız. Bütün servetimiz bitse de bakacaksınız” der…

Yazar Hakkında:

Mehmet Uluğtürkan 1972’de Darende’de doğdu. Halkla ilişkiler üzerine ön lisans, işletme üzerine lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansını, Çukurova Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon üzerine yaptı.

Gazetecilik hayatına1989 yılında muhabir olarak başladı. 1998-2004 yılları arasında Adana Sanayi Odası basın danışmanlığı görevini yürüttü.

2008’de ortağı Esra Özden’le birlikte Türkiye’nin ilk bölgesel ekonomi yayını Refleks gazetesini kurdu. 2009 yılında yaptığı bir haberle Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen yarışmada araştırma dalında Türkiye birincisi oldu. Onlarca kuruluştan mesleki ödüller aldı.

Hürriyet gazetesi Çukurova GAP yayınında 1 yıl kadar köşe yazarlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak ‘Ekonomi Gazeteciliği’ dersini verdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.